Dodatkowo sezonowo wzrasta podaż żywca na niemieckim rynku, co potęguje problemy ze zbytem tuczników szczególnie w północnych Niemczech. Po krótkim okresie stabilizacji w notowaniach VEZG ceny tuczników w Niemczech w dniu 18/08/2021 ponownie spadły o 7 centów do wysokości 1,30 €/kg (wbc).
W Danii cena spadła o -5₵/kg. Utrzymujący się eksport do Japonii i innych krajów azjatyckich nie pozwala na stabilizację cen. Notowania w Hiszpanii spadły (-2₵/kg) po raz dziewiąty z rzędu, co jest rynkową anomalią w tym okresie roku (ISN). Trzy hiszpańskie zakłady przetwórcze straciły licencję eksportową na Chiny. Popyt na wieprzowinę wśród turystów jest daleki od tego jaki notowało się przed pandemią Covid-19.
Oficjalnie rząd chiński podaje, że pogłowie świń w tym kraju zostało odbudowane do stanu sprzed wybuchu epidemii ASF. Problemem pozostają wysokie koszty, które ograniczają rentowność produkcji oraz trudności w pozyskaniu pracowników do chlewni.
Duża różnica cenowa w skupie świń między strefą wolną i czerwoną
W notowaniach krajowych dalej poszukuje się tuczników ze strefy wolnej od ASF przy jednoczesnym ograniczonym zainteresowaniu skupem tuczników ze strefy III. Różnica cenowa w skupie świń między strefą wolną i czerwoną wynosi nawet 1 zł za kilogram wagi poubojowej. Wiele świń jest poprzerastanych ze względu na brak odbioru. W strefie wolnej od ASF skupujący płacą średnio 6,30 zł/kg kl. E, a ceny spadają wolniej niż w Niemczech.
Źródło: kzp-ptch