„Pike & Tayson” – nowoczesny zestaw do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach

Nowoczesny zestaw herbicydowy Pike & Tayson do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach jest efektem wieloletnich doświadczeń przeprowadzonych przez koncern F&N Agro na różnych stanowiskach w wielu regionach Polski. Duża różnorodność i  odległość plantacji doświadczalnych powodowała, że na polach występowały odmienne gatunki chwastów, jak również w poszczególnych sezonach wegetacyjnych dominowały inne chwasty.

Zestaw Pike & Tayson został tak stworzony aby zagwarantować bezwzględne zniszczenie jak największej liczy chwastów, starając się jednocześnie zredukować ilość zużytej substancji chemicznej w przeliczeniu na ha, co jest zgodne z nowoczesną integrowaną ochroną roślin.

 

\"\"

 

 

Pike & Tayson daje możliwość rezygnacji z jednego z preparatów w zależności od stanu gatunkowego chwastów na danym stanowisku czy plantacji. Ma to szczególne znaczenie na uboższych glebach,  gdzie na ogół mniejsza zawartość próchnicy i bakterii glebowych wpływa na wolniejszy rozkład substancji chemicznych.

 

\"\"

 

W zestawie wykorzystany jest efekt synergizmu 2 preparatów: Pike 20 WG zawierający nową substancję aktywną – Metsulfuron metylowy oraz Tayson 464 SL zawierający 2 substancje aktywne z grupy regulatorów wzrostu. Dwa preparaty i aż 3 substancje aktywne wzajemnie uzupełniają się w działaniu i w spektrum zwalczanych chwastów. Herbicyd Pike 20 WG wyróżnia się  np. dobrym działaniem na Fiołka polnego, który wiosną może być bardzo uciążliwy.   Odmienny sposób działania Taysona 464 SL okazuje się w obecnym czasie wielką zaletą w  zapobieganiu powstawania odporności oraz w niszczeniu szczepów chwastów już odpornych na herbicydy  sulfonylomocznikowe.

Na bazie licznych doświadczeń w zbożach jarych rekomendowany jest zestaw w dawkach: Pike 20 WG – 20 g/ha + Tayson 464 SL – 0,5l/ha.  Do zestawu dołączony jest także adiuwant Mediator Max, który ogranicza wpływ złych warunków pogodowych takich jak: nocne spadki temp. poniżej 5°C, niespodziewany deszcz po zabiegu lub susza.
 

Mediator Max idealnie rozprowadza ciecz roboczą po liściach i innych organach chwastów, polepsza i przyśpiesza wchłanianie herbicydów, co w efekcie potęguje ich działanie szczególnie w stosunku do ekspansywnych chwastów o dużej powierzchni liści takich jak Komosa czy samosiewy rzepaku. 

 W zbożach ozimych, w siedliskach o dużej presji przytulii czepnej istnieje potrzeba zwiększenia dawki Taysona 464 SL do 1,0 l/ha. Przy pełnej dawce Taysona nie ma też potrzeby dodawania adiuwanta.

Dla klientów, którzy zakupią zestaw Pike & Tayson zespół F&N Agro służy dodatkową pomocą w rozpoznawaniu chwastów oraz w ewentualnej rezygnacji z jednego z komponentów zestawu.

Grzegorz Wieszołek
F&N Agro Polska sp. z o.o.
Dział Rozwoju i Doświadczeń Polowych
gwieszołek@fnagro.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here