„Platforma Doświadczalna” firmy Nufarm Polska

Firma Nufarm w sezonie 2016/2017 przygotowała 955 poletek doświadczalnych w 5 różnych lokalizacjach. Przedstawiciele mediów rolniczych mieli możliwość obejrzeć część doświadczeń założonych w 2 lokalizacjach: w Kopienicy w woj. śląskim oraz w Księżym Lesie obok Strzelec Opolskich.

\"\"
 

Obecny na spotkaniu Dyrektor Generalny firmy Manfred Weiser, zwrócił uwagę na potrzebę trafnego doradztwa technicznego, stąd wymóg nieustannego testowania środków w różnych warunkach glebowych, na odmianach wybitnie podatnych na choroby i wyleganie oraz w siedliskach o urozmaiconym zachwaszczeniu.

\"\"

 

Poletka doświadczalne firmy Nufarm są zakładane na polach rolników o różnej intensyfikacji produkcji, tak aby być blisko potrzeb wszystkich rolników.

Ważnym kryterium przy wyborze lokalizacji była duża ilość chwastów. W palecie firmy przeważają herbicydy, stąd aby potwierdzić wysoką jakość herbicydów firmy Nufarm istotne było testowanie ich w siedliskach o ich wysokiej presji.

Na polach w Kopienicy można było zobaczyć doświadczenia herbicydowe w zbożach ozimych. Do zwalczania miotły zbożowej, która występuje tu w dużej presji i jest uodporniona na preparaty sulfonylomocznikowe, polecane były preparaty Snajper 600 SC i Lentipur Flo 500 SC, które spektakularnie wyglądały na tle silnie zachwaszczonej kontroli. Oba preparaty bardzo dobrze uporały się z chabrem, który masowo dał o sobie znać intensywnym niebieskim kolorem swoich kwiatów.

\"\"
 

Do zwalczania przytulii czepnej, która masowo pojawiła się na części pola prezentowane były różne dawki preparatu Faraon 75 WG oraz dla porównania odmienny mechanizm działania preparatów z grupy regulatorów wzrostu na przykładzie Agritoxu Turbo 750 SL.

Strączki


Tradycyjnie firma Nufarm prezentowała doświadczenia herbicydowe w roślinach strączkowych.

\"\"

 

Ciekawym preparatem z grupy regulatorów wzrostu, bezpiecznym dla grochu jest Butoxone M 400 SL. Preparat Achiba 05 EC jest z kolei graminicydem (zawierającym oryginalną substancję aktywną – chizalofop-P etylu) produkowanym przez firmę Nissan Chemicals, który uzyskał zezwolenie stosowania m.in. w roślinach strączkowych. O jego wysokiej skuteczności, można było się przekonać oglądając doświadczenie porównujące jego działanie z innym generycznym graminicydem w różnych dawkach.

W drugiej lokalizacji w Księżym Lesie na polu kukurydzy silnie zachwaszczonym takimi chwastami jak komosa biała, chwastnica jednostronna, ostrożeń polny czy szarłat szorstki można było porównać różne strategie odchwaszczania.  Prezentowane były poletka z preparatami Zeagran 340 SE i Ikanos 040 OD, które wyróżniały się na tle kontroli 100 % zwalczaniem chwastów.

Bardzo dobrze wypadły poletka z nowym preparatem w palecie Nufarm  – Kideka 100 SC. Może być on zarówno stosowany w fazie 2 liścia kukurydzy, jak również w segmencie powschodowym czyli od 4 liścia.

Dodatkowo można było zobaczyć doświadczenia z nawozami dolistnymi marki Wuxal oraz fungicydami zbożowymi: Tazer 250 SC, Sokół 460 EC, Mystic 250 EC.

Tradycją doświadczeń firmy Nufarm są pokazy regulatorów wzrostu, które przekonują zalety różnych strategii regulacji łanu zbóż.  Na działanie regulatorów wzrostu duży wpływ ma przebieg pogody, stąd są pewne różnice w działaniu różnych kombinacji w poszczególnych sezonach.

Od sezonu 2016/2017 firma Nufarm uzyskała ekskluzywną dystrybucję herbicydu zbożowego Apyros 75 WG. Aby dobrze przetestować preparat firma założyła doświadczenia w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. Potwierdziła się jego wysoka skuteczność zwalczania perzu. Nawet dawka 20 g/ha wystarczała już do zatrzymania wzrostu perzu, chwast zostaje w łanie i nie wyrządza większej szkody.  Preparat nie może być stosowany w jęczmieniu, a nawet jak pokazują doświadczenia w pełnej dawce 26,6 g/ha może być stosowany do zwalczania samosiewów jęczmienia w pszenicy ozimej. Okazało się także, że Apyros 75 WG w pełnej dawce powstrzymuje również owies głuchy w pszenicy jarej.

\"\"

 

Z powodzeniem prowadzone były doświadczenia z takimi chwastami jak wiechlina roczna czy stokłosy.
Do zwalczania miotły zbożowej wystarcza mała dawka 13,3 g/ha, choć najczęściej i dużo pewniej stosować dawkę 20 g/ha. Do tego warto dołożyć adiuwant olejowy, który polepsza działanie. W przypadku miotły zbożowej musimy pamiętać, że Apyros 75 WG świetnie działa na biotypy wrażliwe na substancje z grupy sulfonylomoczników. Zatem na polach gdzie nie działały już w poprzednich latach preparaty z grupy sulfonylomoczników należy zastosować preparat o zupełnie innym mechanizmie działania (np. Lentipur Flo 500 SC).

Kilka doświadczeń poświęconych było łącznemu stosowaniu Apyrosa z innymi preparatami. Nie odnotowano spadku skuteczności działania na chwasty jednoliścienne w żadnym z rozwiązań.

Od przyszłego sezonu firma Nufarm Polska Sp. z o.o. pragnie zaoferować producentom ziemniaka produkt o nazwie Leimay 200 SC z unikatową substancją aktywną, niedostępną do tej pory na rynku polskim. Zawarta w produkcie grzybobójcza substancja aktywna amisulbrom należąca do grupy sulfonamidów o działaniu zapobiegawczym i kontaktowym, która przeznaczona jest do zwalczania zarazy ziemniaka (Phytophthora infestans). Działanie amisulbromu obejmuje  zwalczanie zarazy ziemniaka (Phytophthora infestans) zarówno na liściach jak i bulwach ziemniaka. Substancja doskonale komponuje się z cyklem pełnego programu ochrony ziemniaka. Równocześnie na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż amisulbrom jako nowa substancja aktywna jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku zabiegów obejmujących mieszanie produktów o różnych mechanizmach działania, gdyż charakteryzuje się doskonałą mieszalnością z większością dostępnych produktów na rynku polskim.

Nagano – nowy herbicyd firmy Nufarm dedykowany do ochrony kukurydzy

W najbliższym czasie firma Nufarm spodziewa się rejestracji preparatu Nagano 200 OD przeznaczonego do zwalczania chwastów dwuliściennych oraz niektórych chwastów jednoliściennych w uprawie kukurydzy. Preparat będzie oferowany w postaci unikatowej, niespotykanej dotychczas na polskim rynku fabrycznie gotowej mieszaniny, zawierającej w swoim składzie dwie wysokiej skuteczności substancje aktywne: bromoksynil oraz mezotrion. Dodatkową zaletą tego herbicydu będzie nowoczesna formulacja OD czyli zawiesina olejowa z dodatkiem specjalistycznych adiuwantów.

Nagano 200 OD stosowane w mieszaninie zbiornikowej z preparatem Ikanos 040 OD będzie kompletnym rozwiązaniem do zwalczania chwastów jedno i dwuliściennych w uprawie kukurydzy.

Wuxal Macromix oraz Wuxal Basis dwie nowości w sezonie 2017


Firma Nufarm w obecnym sezonie wprowadziła na rynek Polski dwa produkty do palety nawozów dolistnych: Wuxal Macromix oraz Wuxal Basis, które są dedykowane zarówno dla upraw rolniczych, sadowniczych oraz warzywniczych. Zarówno Wuxal Macromix jak również Wuxal Basis są wysoce skoncentrowanymi zawiesinami w pełni przyswajalnych makro i mikro składnikach dla roślin które mogą być zastosowane zarówno w uprawach rolniczych jak i ogrodniczych.

Składy oraz zastosowanie opisanych powyżej nawozów przedstawiają poniższe zestawienia.

 

\"\"

Redakcja AgroNews, fot. Marta Nowak-Woźnica

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,883ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE