„Rolnicze Oscary” rozdane

Sześć tytułów Rolnik – Farmer Roku 2010 i statuetki Złotego Jabłka przyznano najlepszym gospodarstwom rolnym, ogrodniczym i przedsiębiorstwom rolniczym na gali ogólnopolskiego konkursu w Warszawie. To XVII edycja ogólnopolskiego konkursu – informuje TVP Info.

W grupie gospodarstw rodzinnych do 50 hektarów najlepsi okazali się Danuta i Stanisław Chmielewscy, prowadzący 25 ha gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła rasy Limousin w Oszkiniach koło Puńska (podlaskie). Stado liczy 45 krów. Gospodarstwo współpracuje z Zespołem Szkół Rolniczych w Sejnach.

Maria i Ryszard Klimczyk z Poręby w woj. śląskim wygrali w kategorii gospodarstw rodzinnych od 50 do 100 ha. Rolnicy mają 74 krów mlecznych, które dają rocznie PO ponad 10 ton mleka.
W gospodarstwie prowadzone są praktyki studenckie i szkolenia dla rolników.

Wśród największych gospodarstw rodzinnych – powyżej 100 ha – tytuł Rolnik – Farmer Roku otrzymali Barbara i Andrzej Gaik z Chełma w woj. łódzkim.
Ich farma liczy 756 ha i prowadzi hodowlę trzody chlewnej i uprawę roślin paszowych. W gospodarstwie hodowanych jest ponad 600 loch. Rocznie sprzedawanych jest ok. 50 loch hodowlanych i 10 tys. tuczników o masie 115 kg. Produkcja pasz jest skomputeryzowana – komponenty są automatycznie ważone, śrutowane i mieszane.

Jak podaje TVP Info, w kategorii gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu tytuł otrzymał Kazimierz Furczoń z Leśnicy w woj. małopolskim, który ma ekologiczne gospodarstwo – 120 ha użytków zielonych. Wypasa na nich owce i produkuje siano. Stado owiec liczy 150 matek.
fot.

Najlepszym zakładem hodowlanym okazał się GARZYN, ośrodek sprzedaje rocznie ponad 10 tys. tuczników.

Tytuł Rolnik – Farmer Roku otrzymują też rolniczych przedsiębiorstw produkcyjnych. W tej grupie najlepsze okazało się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe ZIEMAR Krystyny i Zbigniewa Ziejewskich z Szwarcenowa w woj. warmińsko-mazurskim. Firma zajmuje się produkcją drobiarską – tuczem brojlerów. Rocznie sprzedaje 240 tys. kurcząt, 20 tys. gęsi i ok. 30 tys. indyków. Gospodarstwo liczy 1 tys. 076 ha, na których uprawiane są rzepak, pszenica, pszenżyto, jęczmień, owies i kukurydza. W firmie organizowane są doświadczenia polowe, pokazy i szkolenia.

W grupie rolniczych przedsiębiorstw hodowlanych najlepsi okazali się Tadeusz Ziółkowski i Jan Szkudlarczyk zarządzający od 11 lat Ośrodkiem Hodowli Zarodowej GARZYN z Krzemieniewa w woj. wielkopolskim.
Ośrodek specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, owiec i trzody chlewnej i gospodaruje na 3 tys. 267 ha. Stado podstawowe krów mlecznych liczy 1130 sztuk, które dają po ponad 10 ton mleka rocznie

GARZYN utrzymuje też ponad 600 loch i sprzedaje rocznie ok. 200 knurków i ok. 1 tys. loszek hodowlanych oraz ponad 10 tys. tuczników. Hodowane są też owce – 175 matek. Większość jagnięciny eksportowana jest do Włoch.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik – Farmer Roku” działające na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Konkursowi patronują minister rolnictwa i Agencja Nieruchomości Rolnych.

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here