100 tys. zł na szkolenia dla podlaskich rolników

Pomoc od samorządu województwa dla Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego. O wsparciu tym zadecydowali radni podczas sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego w dniu 3 lutego br.

100 tys. zł na szkolenia dla podlaskich rolników
100 tys. zł na szkolenia dla podlaskich rolników Fot. odr.pl

Umowę na realizację zadań doradczych podpisano na briefingu prasowym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w piątek, 11 lutego br. W konferencji prasowej udział wzięli: Marek Malinowski członek zarządu województwa, Wojciech Mojkowski dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Jerzy Leszczyński przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Podlaskie rolnictwem stoi

Marek Malinowski członek zarządu województwa podkreślił znaczenie Ośrodka w rozwoju naszego województwa Działalność Ośrodka jest znana w województwie podlaskim, na rzecz rolników prowadzi wiele szkoleń, prowadzi działalność informacyjną. Wiemy jak interesujące są wystawy i targi organizowane w Szepietowie, te działania bardzo dobrze promują województwo(…) Podlaskie rolnictwem stoi.

Zarząd Województwa i Radni Sejmiku przyznając dotację dla PODR w Szepietowie, wsparli działania nieodpłatne na rzecz podlaskich rolników: w tym szkolenia, pokazy, porady, i inne inicjatywy, jakie rokrocznie podejmuje Ośrodek. Przedsięwzięcia o zasięgu ponadregionalnym organizowane w PODR są ważnym elementem promocji Województwa Podlaskiego oraz stanowią istotny element transferu wiedzy i wymiany doświadczeń, co bezpośrednio przekłada się na postęp w rolnictwie.

(…)Rolnictwo jest podstawową gałęzią, biorąc pod uwagę cały potencjał przetwórczy i wszystkie firmy, które pracują na rzecz rolnictwa jest to główna gałąź utrzymania naszego regionu. Biorąc to wszystko pod uwagę powinniśmy promować nasze działania na zewnątrz, a taką okazją są wystawy i targi, które prowadzi Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jesteśmy potęgą w produkcji mleka i to jest dobre miejsce (Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie) żeby pokazać się ale i nawiązać dodatkowe kontakty bo musimy patrzeć w przyszłość naszego regionu i rolnictwa(…) Samorząd myśli o tym, żeby dalej na bazie rolnictwa nasz region rozwijał się w różnych kierunkach. Tutaj tym centrum rolnictwa siłą rzeczy jest Szepietowo, powiat wysokomazowiecki i Ośrodek Doradztwa Rolniczego, nie wyobrażam sobie żeby współpracy samorządu z Ośrodkiem doradztwa nie było. Myślę, że to wsparcie choć w małym stopniu pomoże dla Ośrodka Doradztwa w realizacji jego zadań – mówił Jerzy Leszczyński przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Przeznaczenie dotacji

Dotacja podmiotowa z budżetu województwa w kwocie 100 tysięcy zł przeznaczona będzie na pokrycie kosztów szkoleń dla rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich, prowadzenie działalności informacyjnej wspierającej rozwój produkcji rolniczej, upowszechnianie metod produkcji rolniczej i stylu życia przyjaznych dla środowiska, podejmowania działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, ekologicznego i funkcjonalnego urządzania gospodarstwa rolnego, podejmowania działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, ekologicznego  funkcjonalnego urządzania gospodarstwa rolnego.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że PODR  Szepietowo w 2021 roku przeprowadził 463 formy szkoleniowe dla 8098 uczestników w tym: 441 szkoleń 7593 uczestnikom, 17 szkoleń wyjazdowych 172 uczestnikom i 5 konferencji 333 uczestnikom (rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich). W związku z trwającą pandemią 300 szkoleń i 1 konferencję przeprowadzono w formie on-line. W zakresie prowadzenia działalności informacyjnej, wspierającej rozwój produkcji rolniczej udzielono 42 516 informacji.

PODR w Szepietowie udziela rolnikom pomocy w różnych formach, owocuje to w poszerzeniem ich świadomości, iż gospodarstwa należy modernizować, rozbudowywać, aby były konkurencyjne, efektywne i przynosiły oczekiwane wyniki finansowe. Zaś czynnikami wpływającymi na sukces gospodarstw są wprowadzone innowacyjne zmiany technologiczne w uprawie rolnej i hodowli zwierząt. Kluczową rolę w procesie zachodzących zmian w rolnictwie pełni obecnie gospodarz, rolnik którego poziom wiedzy o gospodarowaniu jest wyraźnie wyższy dokładniejszy i na bieżąco uzupełniany. Wiedza posiadana przez rolnika odbiega od tradycyjnych metod gospodarowania i pozwala na tworzenie nowoczesnych gospodarstw. Cieszę się, że praca doradztwa została przez to wsparcie doceniona – zauważona, i dzięki temu również, będziemy mogli szkolić rolników na jeszcze wyższym poziomie. Serdecznie dziękuję członkom Społecznej Rady działającej przy PODR Szepietowo, jednocześnie radnym wojewódzkim: Pani Jadwidze Zabielskiej i Panu Jerzemu Leszczyńskiemu za wsparcie i inicjatywę pomocy dla Ośrodka – powiedział, dziękując za decyzję Zarządu Województwa Podlaskiego Wojciech Mojkowski dyrektor PODR Szepietowo.

 

Sylwia Sikorska
odr.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć się z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE