Kiedy decyzja Komisji Europejskiej ws. dopłat do nawozów?

2 marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sytuacji wysokich cen nawozów. O pomoc publiczną dla rolników w postaci dopłat do nawozów apeluje do Komisji premier Mateusz Morawiecki – podaje EURACTIV.pl

Kiedy decyzja Komisji Europejskiej ws. dopłat do nawozów?
Kiedy decyzja Komisji Europejskiej ws. dopłat do nawozów?

„2 marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sytuacji wysokich cen nawozów”, zapowiedział w czwartek (10 lutego) na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Wojciechowski w czwartek wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W spotkaniu uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki apeluje o pomoc publiczną

To właśnie premier polskiego rządu wystąpił pod koniec stycznia z apelem do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na pomoc publiczną w sprawie wprowadzenia dopłat dla rolników na nawozy. Morawiecki powtórzył swój apel w czwartek w Sejmie.

W ocenie szefa rządu tym, co teraz szczególnie „boli rolników”, są ceny nawozów. „My to widzimy, my to rozumiemy, nie chowamy głowy w piasek. Już jakiś czas temu, ponad miesiąc temu skierowałem wniosek do Komisji Europejskiej, aby jak najszybciej pozwoliła nam na dopłaty do nawozów”, podkreślił Morawiecki.

Przypomniał, że rząd do zera obniżył VAT na nawozy i jednocześnie przyznał, że w przypadku rolników, którzy nie są VAT-owcami, to jest jakaś korzyść. Inaczej jest w przypadku VAT-owców. „Dlatego chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, dopłat do tony nawozów, które są dzisiaj tak bardzo potrzebne”, zaznaczył premier.

Również rolnicy reprezentowani przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych zaapelowali do Janusza Wojciechowskiego o pomoc w sprawie doprowadzenia do obniżek cen nawozów w Europie.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych przypomniała, że rolnicy muszą planować długoterminowo, mają liczne obciążenia finansowe w postaci kredytów, dzierżawy itp. Tymczasem gwałtowne zmiany na rynku nawozów praktycznie zabierają im możliwość racjonalnego kształtowania rozwoju gospodarstw.

„Ceny nawozów to coś, co boli całą wieś, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie”, podkreślił w czwartek Wojciechowski.

Komisarz Wojciechowski o zaletach polityki rolnej

Zapytany o sytuację polskich rolników Wojciechowski zwrócił uwagę w trakcie czwartkowego posiedzenia komisji rolnictwa na przyjętą niedawno ustawę wdrażającą dyrektywę o zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych w obrocie towarami rolnymi.

„Ta dyrektywa daje instrumenty prawne, żeby rolników bronić przed nadużyciami sieci handlowych czy generalnie odbiorców towarów rolnych”, podkreślił.

Jak przypomniał, na bazie tej dyrektywy Hiszpania wprowadziła zakaz płacenia rolnikom cen poniżej kosztów produkcji. Jego zdaniem takie rozwiązanie mogłoby i powinno być wprowadzone w Polsce, choć wymaga to wysiłku i wprowadzenia wiarygodnego systemu określania kosztów produkcji.

Wojciechowski przypomniał też, że unijna rada ministrów ds. rolnictwa poparła ostatnio przedstawioną przez niego propozycję tzw. rolnictwa węglowego. „Chodzi o płacenie w przyszłości rolnikom za to co robią za darmo – za dobre praktyki rolnicze, powodujące wiązanie CO2 w glebie”, wyjaśnił. Wskazywał m.in. na ekstensywny wypas na użytkach zielonych czy stosowanie naturalnego obornika.

Wojciechowski zauważył, że polski plan strategiczny dla rolnictwa powinien rolników do takich rozwiązań przygotowywać. „Jestem otwarty na rozmowę i poprawę planu strategicznego w tym kierunku”, zadeklarował.

Komisarz zaznaczył też, że unijna polityka rolna zmieniła się, a państwa członkowskie mają dużo więcej do powiedzenia niż dawniej. „Bruksela nie narzuca wszystkiego. Plan strategiczny jest krajowy i wiele odpowiedzi na kluczowe pytania zależy od rządów poszczególnych państw” – wytłumaczył.

Podkreślił na przykład, że to od poszczególnych państw zależy, kogo się uprawni do dopłat. „W Hiszpanii dopłaty dostaje tylko ten, którego dochody wynoszą co najmniej 25 proc. całości jego dochodów. Dyskutujmy nad takimi rozwiązaniami”, zachęcał Wojciechowski.

Czym jest Krajowy Plan Strategiczny?

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 to dokument, który umożliwia ubieganie się o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Budżet KPS w ramach WPR na lata 2023-2027 to 25 mld euro, które będą wspierać zrównoważony rozwój i sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich.

Za pomocą KPS kraje członkowskie UE mają określić, w jaki sposób zrealizują unijne cele w zakresie rolnictwa i ochrony środowiska, jednocześnie odpowiadając na potrzeby rolników i społeczności wiejskich.

Autor Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE