1000 zł do każdego zniszczonego hektara upraw

Rolnicy poszkodowani w wyniku sierpniowych nawałnic, huraganów i opadów gradu będą mogli ubiegać się o 1000 zł do każdego zniszczonego hektara. To jedna z form pomocy, jaką przygotował resort rolnictwa. Na co jeszcze mogą liczyć poszkodowani przez kataklizmy rolnicy? 

\"rolnictwo,

Rząd przyjął program pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w sierpniu przez huragan, grad lub deszcz nawalny.

– Przygotowaliśmy szereg instrumentów pomocowych to m.in. kredyty klęskowe i wsparcie wynikające z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie mamy 200 mln zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej – mówił wczoraj w TVP Info minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Jakie będą formy pomocy?

1000 zł do zniszczonego ha upraw

Rolnicy będą mogli ubiegać się o dotację wynoszącą 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, 2000 zł na 1 ha powierzchni upraw leśnych i 10.000 zł do zniszczonego budynku służącego produkcji rolnej. Dokumenty przyjmują biura ARiMR. Termin ich złożenia upływa 30 września.

Kredyty preferencyjne

W programie pomocy przewidziano udzielenie wsparcia w formie preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji rolnej.

Kredyty są udzielane ze środków banków kredytujących, z którymi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma podpisane umowy, do wysokości oszacowanych szkód o rocznym oprocentowaniu 2,115% – w przypadku posiadania przez producenta rolnego polisy ubezpieczenia co najmniej 50% upraw rolnych objętych dopłatami bezpośrednimi lub 3,1725% – dla producentów rolnych nie posiadających ubezpieczenia upraw.

Pomoc w opłacaniu składek KRUS

Rolnicy będą mogli wystąpić także o odroczenie terminu płatności składek i rozłożenie ich na dogodne raty.

Pomoc w opłatach czynszu dzierżawnego

Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie mógł udzielić pomocy w płatnościach z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulg w opłatach czynszu dzierżawnego.

Ulgi w podatku rolnym i od nieruchomości

Poszkodowani rolnicy mogą liczyć także na ulgi w opłatach podatku rolnego i podatku od nieruchomości.

Wsparcie z PROW

Rolnicy poszkodowani przez klęski żywiołowe (powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna) mogą też ubiegać się o pomoc w ramach PROW „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dokumenty będą przyjmowały biura ARiMR od 4 września.

Zniszczone uprawy i budynki

Ostatnie szacunki po sierpniowych nawałnicach mówią o tysiącach zniszczonych gospodarstw rolnych.

– Mamy straty w 5.300 gospodarstwach, zniszczonych ok. 5 tys. budynków, 35 tys. ha upraw – wyliczał wczoraj minister Jurgiel.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. KP PSP Sępólno Krajeńskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here