1000 zł dopłaty do zakupu tony nawozu, zamiast 500 zł do hektara

Ceny żywności w sklepach już dziś są bardzo wysokie. Po kolejnych zbiorach będą jeszcze wyższe. To skutek najdroższych w historii nawozów i braku odpowiednich działań rządzących. Mamy konkretną propozycje jak wyjść z tego kryzysu – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

1000 zł dopłaty do zakupu tony nawozu, zamiast 500 zł do hektara
1000 zł dopłaty do zakupu tony nawozu, zamiast 500 zł do hektara

Wysokie ceny żywności w sklepach już dzisiaj budzą niepokój. W momencie trwania wojny za naszą granicą wszyscy mamy świadomość, że będzie jeszcze gorzej.

Ceny żywności w sklepach już dziś są bardzo wysokie. Po kolejnych zbiorach będą jeszcze wyższe. To skutek najdroższych w historii nawozów i braku odpowiednich działań rządzących. Mamy konkretną propozycje jak wyjść z tego kryzysu – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

W trosce o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków ludowcy już w styczniu złożyli projekt ustawy mówiącej o dopłatach w wysokości 1000 zł do każdej zakupionej przez rolnika tony nawozów. Tu bowiem jest źródło tego, co znajduje się na naszych stołach.

Rząd w ramach „tarczy antyputinowskiej” zapowiedział dopłaty dla rolników w wysokości 500 zł do każdego hektara gruntów rolnych oraz 250 zł do łąk i pastwisk.

– Nasza propozycja jest lepsza. Jest propozycją ustawową. Ta ustawa czeka na rozpatrzenie już od kilku miesięcy – przypomina Władysław Kosiniak-Kamysz. –  1000 zł dopłaty do zakupu tony nawozu, zamiast 500 zł do hektara – wskazuje lider PSL.

Zapowiadane wsparcie rządowe ma być też ograniczone do 50 ha gruntu. To znów dzieli ludzi na lepszych i gorszych.

– Potrzebne są dopłaty dla wszystkich rolników do zakupu tony nawozów. Nie powinno być tu żadnych ograniczeń. Nasza propozycja nie dzieli rolników na lepszych i gorszych ze względu na wielkość gospodarstwa – jak propozycja rządowa. Wszyscy oni ciężko pracują i muszą dostać wsparcie – podkreślił prezes PSL.

Teraz jest  ostatni moment, by rozpocząć produkcję warzyw.

– Nasz projekt dopłat do zakupu tony nawozów dla rolników leży na stole. Wnosimy, by Sejm zajął się nim jak najszybciej. Jest to dobra propozycja dla konsumenta, bo obniży ceny żywności i dla rolnika, bo nie ogranicza pomocy do hektara uprawianej ziemi. To adekwatna odpowiedź do rosnących cen żywności – podkreśla grubą kreską Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, wielokrotnie powtarzał w swoich wypowiedziach, że na uruchomienie krajowej pomocy musi zgodzić się Komisja Europejska. A na deformę sądownictwa już takiej zgody nie potrzeba?

 

Na konferencji premiera Morawieckiego powinien pojawić się europejski komisarz ds. rolnictwa – Janusz Wojciechowski i zadeklarować, że zrobi wszystko, aby KE wyraziła zgodę na dopłaty do nawozów. Takie działania powinien podjąć już we wrześniu zeszłego roku. Minęło ponad pół roku, a efektów brak. Koniec ze zrzucaniem winy na brak decyzji KE. Trzeba działać! – wzywa poseł Dariusz Klimczak.

Źródło: PSL

Zostaw komentarz

  • Przy tej cenie nawozów to ani 500 ani 1000 nic nie da po prostu większość go nie zasieje jak mam kupić 3t nawozu i wydać na niego 15tys A przyjdzie susza i wszystko wypali to jak by 15 kola wywalone w błoto dlatego w D… mam ten nawóz nikt mi nie powie że koszt jego wytworzenia jest taki wysoki większość produkcji jest i tak z zeszłego roku tyle że cwaniaki go przetrzymali i niech się teraz nim narzrą jak nikt nie będzie kupować za darmo to rozdadzą bo co będą z nim robić zupę solic.

 1. PSL 1000 zł do tony nawozu a PiS 1500zł. PSL chce swoich którzy się uwłaszczyli po PGR zadowolić a rolnicy do 50 ha mają stracić na tonie 500zl, Gratulacje PSL!

 2. A wystarczy cenę gazu obniżyć. Produkcja nawózow znów będzie tania i po problemie. Wyprodukowane w ten sposób nawozy sprzedac tylko na rynek krajowy i po problemie

 3. 500 zł do ha a nie 1000 zł do tony bo jak wiadomo ci niejeden rolnik zredukował nawozy ja w zeszłym roku miałem 4 tony i to tak powinno być w tym roku , a są tylko 2 tony bo na więcej niestarczyło. PSL owcywy to lepiej nie wtykajcie się do rolnictwa bo niemacie zielonego pjęcia o rolnicwie i jaka jest sytuacja. Znowu PSL chce nam zabrać kasę.

 4. Dajcie SB spokój z tymi dopłatami tylko dodatkowa biurokracja a potem będzie czemu takie drogie wzięliście dopłaty a one będą tylko prowizoryczne

 5. Panie Kosiniak-Kamysz widać że nie jest rolnikiem i tarczy nie powini bycz partii rolniczej bo nie ma pojęcia o rolnicztwie i tylko szkodzi a jeszcze jest prezesem partii rolniczej umie pan wogóle liczyć

 6. Nie no super..
  Po co problem rozwiązać i zająć się zmową cenową, lepiej dać kolejną dopłatę która nic nie da bo jeszcze ceny o tyle podniosą,a jedynie miasto ze wsią bardziej pokłóci
  No bo jak to w markecie wloszyzna 8 złotych, jeszcze dopłaty dają, a to że rolnik z tego dostaje 25% przy największych wkładach własnych to nikt nie mówi?

 7. No tak PSL znowu chce nabić kasę swoim sponsora, zrobi dojenie państwa i premie, dla największych farm wielkopowierzchniowych. Takie gospodarstwa są na najlepszych ziemiach w Polsce, nie potrzebują tyle nawozów, a zbiory i tak 4x wyższe niż na pozostałych gruntach. No ale premia takim prezesa się przyda a oni i tak ustawia cenę żywności, bo to już monopole.

 8. Jak będzie dopłata do ha to tylko pseudo rolnicy co wydzierżawiają innym ziemie na gębę na tym zarobia a nam to i tak nie zrekompensuje strat.

 9. Skąd te terminy? Ktoś kto kupił 1.09 dostanie dopłatę. Ja kupiłem 14.08 i nie dostanę nic a ktoś kto kupił taniej dostanie. Przykre to…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics