Czy na stacjach będzie taniej?

Ostatnie notowanie detalicznych cen paliwa na krajowych stacjach pokazało niższą średnią dla benzyny 95-oktanowej. Warunki dla obniżek spowodowały deklarację władz PKN Orlen o korektach cen na stacjach.

coraz wyższe rachunki za tankowanie
Czy na stacjach będzie taniej?
W mijającym tygodniu dynamika zmian na rynku naftowym była naprawdę duża – surowiec zszedł nawet na chwilę poniżej 100 USD/bbl. Dzisiejsza perspektywa jest jednak już mniej optymistyczna i rokowania zwyżkowe dla ropy są prawdopodobne, choćby w kontekście szacunków globalnej podaży po odejściu od wykorzystania ropy z Rosji.

Hurt taniał. Ale znowu drożeje

Porównując obecną cenę hurtową z notowaniami z ostatniego weekendu, mamy znaczące spadki. W przypadku benzyn trwały one przez cały tydzień, a dla diesla i oleju opałowego tendencja ta odwróciła się dzisiaj, kiedy to podrożały one o ponad dwieście zł dzień do dnia. Nadal są one jednak tańsze niż w sobotę. Benzyna Pb98 kosztuje dzisiaj średnio 5974,6 zł/m sześc, czyli o 556 zł mniej niż w weekend. Pb95 kosztuje natomiast 5655 zł/m sześc. – tu spadek to prawie 561 zł. Średnia cena ON wynosi obecnie 6409,80 zł/m sześc., a więc o 511 zł mniej niż w sobotę, a olej opałowy z ceną średnią 4927 zł/m sześc., jest aż o 613 zł tańszy niż przed sześcioma dniami.

Orlen deklaruje obniżki

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w swojej twitterowej deklaracji napisał o drugiej już w tym tygodniu obniżce cen: Reagujemy na zmiany rynkowe i po raz kolejny w tym tygodniu obniżamy ceny paliw na naszych stacjach. Ceny ON spadają o 20 gr/l do średniego poziomu 7,35 zł, a benzyny o 15 gr/l do średniego poziomu 6,64 zł. Działamy aktywnie, by ceny paliw w Polsce nadal były najniższe w Europie. Taki ruch będzie zapewne pociągał za sobą analogiczne zmiany wśród konkurencji. Przestrzeń do takich zmian pojawiła się w konsekwencji wyraźnych obniżek na rynku hurtowym i wydaje się, że – o ile nie nastąpi wyraźny skok na rynku międzynarodowym – kierunek zmian może dla benzyn nadal pozostać spadkowy.

Jakie prognozy dla detalu?

Na okres między 21 i 27 marca 2022 nasza prognoza dla cen detalicznych to 6,89-7,04 zł/l dla benzyny 98-oktanowej i 6,47-6,62 zł/l dla benzyny Pb95. W przypadku diesla ceny nadal będą wyraźnie wyższe od benzyn i tu widełki cenowe wyniosą 7,31-7,52 zł/l. Autogaz, który w dostawach do stacji ostatnio drożał, może kosztować 3,73-3,84 zł/l w omawianym tygodniu.
Źródło: e-petrol.pl
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics