1,5 gr do kilograma…

Rząd zatwierdził zasady rozdysponowania 20 milionów unijnej pomocy dla hodowców bydła mlecznego – informuje Redakcja Rolna TVP. Pieniądze otrzyma ponad 90 tysięcy rolników. Początkowo plany były inne. Ale okazało się, ze rację ma większość.
 
20 milionów euro, albo 84 miliony złotych. Tyle Komisja Europejska przyznała Polsce za zeszłoroczny kryzys na rynku mleka. Z jednej strony to dużo, ale biorąc pod uwagę liczbę hodowców bydła mlecznego w kraju, niewiele. Stąd kontrowersje. Minister rolnictwa chciał, aby pieniądze zasiliły jedynie konta młodych rolników, którzy mogliby wtedy liczyć na jednorazową dotację w wysokości około 3 tysięcy złotych. Ten pomysł poparła tylko jedna organizacja rolnicza. Pozostali chcieli podziału według zasady każdemu po równo. I tak się ostatecznie stało. Ministerstwo rolnictwa ugięło się pod naciskiem tzw. partnerów społecznych.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: Przegrałem batalię o młodego rolnika, przegrałem batalię z organizacjami rolniczymi, którzy nie bacząc na ekonomikę wydawania publicznego pieniądza uważają, że każdy produkował w kryzysie i warto dać wszystkim.

Ostatecznie na dotacje mogą liczyć ci rolnicy, którzy rok temu mieli kwotę mleczną nie niższą niż 20 tysięcy kilogramów i nie większą niż 200 tysięcy. W dniu złożenia wniosku kwota nie może być także mniejsza niż 20 tysięcy kilogramów. Takie warunki oczywiście spełniają nie wszyscy producenci mleka, ale ich znaczna większość. Z badań Agencji Rynku Rolnego wynika, że będzie to około 93 000 osób. A na jakie dotacje mogą liczyć?

Anna Reps – Bednarczyk – ARR: Z symulacji, którą zorganizowaliśmy w systemie, przy takim założeniu, że wszyscy beneficjenci składają do nas wnioski o płatność, do jednego kilograma wyszło 1,5 grosza.

Wsparcie będzie rozdysponowane proporcjonalnie do ilości mleka wprowadzonego do obrotu w sezonie 2008/2009.

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

Poprzedni artykułWięcej na start
Następny artykułPolski drób obierze nowy kierunek?

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Są pierwsze pozytywne sygnały. Ceny w skupach rosną!

W krajach unijnych pojawiły się kolejne pozytywne sygnały rynkowe. Uczestnicy rynku przewidują poprawę sytuacji rynkowej w II połowie 2022 r. na skutek spadku pogłowia...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE