Więcej na start

Więcej pieniędzy, a mniej ziemi. Zmienione zostały zasady przyznawania premii dla młodych rolników. Chętni będą mogli zgłaszać się do Agencji Restrukturyzacji prawdopodobnie za pół roku – podaje Redakcja Rolna TVP. 
       
Nie było łatwo ale w końcu się udało. Młodzi rolnicy dostaną więcej pieniędzy na rozpoczęcie działalności.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: Po bardzo długich, żmudnych dyskusjach dostaliśmy zgodę Komisji Europejskiej na to, aby zwiększyć premię dla młodego rolnika z 50 do 75 tysięcy złotych.

Co o pomyśle podwyższenia wsparcia myślą ci, którzy z niego już skorzystali?

Krzysztof Koper, Skarszyn: Nie jest zły, bardzo fajny, z tym, że mógłby być już 5 lat.

Zdaniem pana Krzysztofa premia rzeczywiście ułatwia start, ale 50 tysięcy to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

Krzysztof Koper, Skarszyn: Pieniądze z premii dla młodego rolnika przeznaczyłem na zakup traktora plus pługa pięcioskibowego. Z tym, że resztę dobrałem z kredytu dla młodych rolników z dopłatą Agencji.

Na wyższą premię mogą liczyć jednak tylko ci rolnicy, którzy jeszcze nie dostali pieniędzy.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: Możliwość zmiany wniosku będą mieli tylko ci, którzy nie podpisali umów. Nie ma żadnej mowy o tym, żebyśmy podpisane czy zrealizowane umowy w tej chwili uzupełniali o te 25 tysięcy złotych.

Podwyższenie dotacji to nie jedyna zmiana wprowadzona w programie dla młodych rolników. Zmniejszono także poprzeczkę dotyczącą wielkości gospodarstwa. Dotychczas wymagana była średnia wojewódzka lub krajowa. Teraz wystarczy tylko ta ostatnia.

Problem w tym, że zmiany opóźniły w tym roku przyjmowanie wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników. Z tego powodu o dotacji musi zapomnieć Piotr Jesionek, który w lutym wygrał przetarg na kupno ziemi z Agencji Nieruchomości Rolnych.

Piotr Jesionek, Nowa Wieś Mała: My tego wniosku nie mogliśmy złożyć, bo nie ma naboru, a nie chcieliśmy też odwlekać kupna gospodarstwa rolnego, bo w późniejszym czasie po prostu byśmy go nie kupili.

Teraz rolnik musi podpisać akt notarialny, a gdy już będzie właścicielem gospodarstwa zamknie sobie drogę do dotacji dla młodych rolników.

Piotr Jesionek, Nowa Wieś Mała: Zapomniano o takich młodych rolnikach, którzy startują i te pieniądze bardzo by się przydały, bo na założenie takiego gospodarstwa 46-hektarowego, jak moje, potrzebne jest około miliona złotych.

Przy takiej kwocie 75 tysięcy to niewiele, ale wystarczyłoby na spłatę przynajmniej kilku rat kredytu.
        
Źródło: Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wędzone jabłko sechlońskie z oznaczeniem ChOG

Nazwa „wędzone jabłko sechlońskie” 9 kwietnia 2024 r. została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics