30 produktów do 2019 roku. Z nowym prezesem CIECH Sarzyna rozmawiamy o ambitnych planach firmy

CIECH Sarzyna stawia przede wszystkim na zwiększenie udziałów w krajowym rynku środków ochrony roślin oraz na wzrost sprzedaży na rynkach zagranicznych. O nowych produktach i planach rozwojowych firmy rozmawiamy z jej nowym prezesem Mariuszem Grelewiczem.

 

\"rolnictwo,
Mariusz Grelewicz od kilku tygodni pełni obowiązki prezesa zarządu CIECH Sarzyna

Kamila Szałaj: Agrosar i Chwastox to sztandarowe produkty Sarzyny. Ale nie jedyne. Jakie jeszcze środki ochrony roślin posiada w swojej ofercie firma?
Mariusz Grelewicz: W tym roku wprowadziliśmy cztery nowe produkty: trzy herbicydy Opal 500 SC, Harpun 500 SC i Ambasador 75 WG oraz jeden stymulator wzrostu Grevitax.

W jakich uprawach można stosować te środki?
– Opal i Harpun przeznaczone są do zwalczania miotły zbożowej i niektórych chwastów dwuliściennych, zaś Ambasador do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach. Natomiast Grevitax stosujemy w warzywach gruntowych i pod osłonami.

Powtórzą sukces Agrosara?
– Na to liczymy. Faktycznie, Agrosar, herbicyd oparty o glifosat przeznaczony do zwalczania perzu oraz innych chwastów jedno- i dwuliściennych, odniósł niebywały sukces. Z naszych badań dystrybucji wynika, że sprzedaż Agrosaru w tym roku jest jeszcze wyższa niż w poprzednim. Okazuje się, że dziś jesteśmy liderem rynku glifosatów w Polsce.

Ale nie tylko Agrosar jest Waszym hitem sprzedażowym. Na pozycję lidera wysuwa się także Chwastox.

– Rzeczywiście.  Chwastox to dziś najpopularniejsza w Polsce rodzina środków chwastobójczych, znana polskim rolnikom już od trzech pokoleń. Pod tą marką sprzedajemy 6 produktów. Środki te mają zastosowanie zarówno w zbożach ozimych, jak i w jarych. Wśród nich największą sprzedaż notują Chwastox Extra, Chwastox Turbo i Chwastox Trio. Chwastoxy oparte są na substancji aktywnej, którą syntezujemy w naszym zakładzie, czyli na MCPA.

Czyli środki ochrony roślin produkujecie w Polsce?
– Tak, i to też jest naszym wyróżnikiem. Produkujemy środki w Polsce, dopasowane do potrzeb polskich rolników. To sprawia, że nie muszą oni szukać skutecznego sposobu do walki z chwastami u zagranicznych producentów.

W tym roku cztery produkty, a w następnym? Jakie plany ma firma?
– W 2016 roku planujemy wprowadzić również cztery środki. Będzie to fungicyd do stosowania w zbożach i rzepaku, graminicyd, herbicyd do zbóż oraz herbicyd kukurydziany. Ale na tym nie koniec. Nasze plany sięgają dalej, bo do 2019 roku zamierzamy wprowadzić łącznie około 30 produktów. Naszym celem jest istotne zwiększenie udziałów w krajowym rynku środków ochrony roślin do tego czasu.

Skupiacie się w takim razie tylko na rozwoju segmentu środków ochrony roślin?
– Nie, w naszej ofercie znajdują się także żywice i tworzywa, a wśród nich epoksydowe powłoki posadzkowe EPIDIAN przeznaczone dla rolnictwa. Mają one bardzo szerokie zastosowanie: począwszy od hipermarketów, hal przemysłowych, produkcyjnych, garaży, obiektów do hodowli zwierząt, skończywszy na budynkach gospodarczych.  Posadzki te są łatwe w utrzymaniu i wolne od czynników chorobotwórczych. Dlatego jesteśmy pewni, że nasza oferta trafi w oczekiwania klientów. Poza tym niebawem zamierzamy wprowadzić dodatki paszowe – SorbiBuf CT, czyli mieszankę paszową uzupełniającą dla krów mlecznych, oraz SorbiNat CT- uniwersalny dodatek paszowy. A w 2016 roku pojawią się nowe produkty w tej kategorii, m.in. preparat do sanityzacji budynków inwentarskich SorbiDez CT czy środek minimalizujący ilość mykotoksyn w zbożach używanych do skarmiania zwierząt – SorbiTox CT.

\"rolnictwo\"
CIECH Sarzyna SA to jeden z wiodących w Polsce producentów środków ochrony roślin z ponad 40. letnią tradycją. A tak firma prezentowała swoją ofertę na wystawie AgroShow 2015


Polska to nie jedyny rynek zbytu dla Sarzyny. Gdzie jeszcze można spotkać Wasze produkty?

– Dziś nasze preparaty można kupić w 38 państwach na całym świecie. A ponad 20 proc. naszej produkcji trafia m.in. do Niemiec, Austrii, Rosji, Tajlandii czy Australii. Obecnie rozwijamy 50 rejestracji zagranicznych na rynkach, na których nasze substancje posiadają znaczący udział w strukturze rynku środków ochrony roślin.

Czym zaskoczy Sarzyna rolników w tym i w następnym roku?

– Tak jak wspominałem, wprowadzamy kolejne, bardzo skuteczne środki ochrony roślin. Ale to nie wszystko. Dla rolników przygotowujemy nowy program lojalnościowy, który ruszy już w styczniu. Poza tym zamierzamy do końca roku podwoić liczbę swoich przedstawicieli na terenie kraju. Niebawem ruszy także nasza strona internetowa, dedykowana środkom produkcji dla rolnictwa.

Dziękuję za rozmowę.

fot. K. Szałaj
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here