Ceny kapusty mocno podskoczyły. Plony mniejsze o ponad 22 proc.

Ceny kapusty są dużo wyższe niż przed rokiem – informują analitycy BGŻ PNB Paribas. Wynika to głównie z mniejszej krajowej produkcji.
 

\"rolnictwo,
 

Według szacunków GUS, kapusty będzie w tym roku mniej aż o ponad 22 proc. w stosunku do 2014 r. Jej produkcja ma wynieść 0,9 mln t.

Z danych monitoringu Ministerstwa Rolnictwa wynika, że średnio we wrześniu br. kapusta biała w skupie do konsumpcji bezpośredniej kosztowała 1,98 zł/szt., czyli aż o 131 proc. więcej niż przed rokiem.

– Ceny kapusty pekińskiej w analogicznym okresie wzrosły o 59 proc. do 2,63 zł/szt. Wzrosty cen obserwowane są również na rynkach hurtowych. Średnio we wrześniu br. za kapustę białą oferowano 1,18 zł/kg, czyli o 2,5-krotnie więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Znaczny wzrost cen możliwy był mimo wciąż niekorzystnych uwarunkowań eksportowych (rosyjskie embargo) – informuje BGŻ PNB Paribas.

Czytaj także:
Słabe plony warzyw gruntowych. Najmniej będzie kapusty

Analitycy banku zwracają  uwagę, że obecnie ceny kształtują się na poziomie najwyższym w ostatnim pięcioleciu. Na rynkach hurtowych średnio we wrześniu br. były o 17 proc. wyższe w stosunku do relatywnie wysokich w 2013 r.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Kat Sommers

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here