40 lat samojezdnych kombajnów buraczanych

W 1972 roku 25 letni rolnik Hermann Paintner z Bawarii, zmontował w większości na bazie używanych części maszyn 6-rzędowy samojezdny kombajn, co zapoczatkowało nową erę w zbiorze buraków.

Wprawdzie już rok wcześniej belgijski mechanik Duquenne wykonał dla Südzucker AG samojezdny kombajn ze zbiornikiem na buraki. Jego konstrukcja z agregatem wyorującym między osiami powodowała poważne problemy (przednie koła zagęszczały glebę, co powodowało trudności w wyorywaniu buraków).

Także  Südzucker AG utworzył własny zespół projektowy, którego celem było zbudowanie 6 rzędowego samojezdnego kombajnu, który w roku 1974 został oficjalnie zaprezentowany pod nazwą ,,betaking 3000\’\’. W tym samym roku także firma Holmer pod nazwą Holmer, System Paintner  wprowadziła na rynek seryjnie produkowane kombajny, udoskonalone na bazie pomysłu Hermanna Paintnera.

Także obecnie nowoczesne samobieżne kombajny do zbioru buraków mimo udoskonaleń i wyposażenia w najnowsze techniczne oprzyrządowania pracują wg podstawowej zasady, która nie zmieniła się od 40 lat.

Źródło: LIZ Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here