60 milionów zł więcej w programie „Mój Elektryk”. Kto może kupić auto z dofinasowaniem?

Z 900 do 960 milionów zł zwiększył się budżet programu „Mój Elektryk” – dzięki tej decyzji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie można dofinansować ok. 2 000 kolejnych nowych zeroemisyjnych samochodów. Teraz po polskich drogach jeździ już ok. 66 000 takich pojazdów.

WE
60 milionów zł więcej w programie „Mój Elektryk”. Kto może kupić auto z dofinasowaniem?

Z programu „Mój Elektryk” rozdysponowano już niemal całość z 600 mln zł przeznaczonych na dofinansowanie pojazdów zeroemisyjnych w ramach umów leasingu. Zarząd NFOŚiGW udostępnił dodatkowych 60 mln zł na dofinansowanie do opłat ustalanych w umowach leasingu. Operatorem tych środków jest Bank Ochrony Środowiska.

Wsparcie dla osób indywidualnych i przedsiębiorców

Dotacje do zakupu nowych pojazdów zeroemisyjnych mogą otrzymać osoby indywidualne i przedsiębiorcy.

Dofinansowanie z programu „Mój Elektryk” dla wnioskodawcy indywidualnego do samochodów osobowych wynosi 18 750 zł, przy czym cena pojazdu nie może przekroczyć 225 tysięcy zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą otrzymać dotacje do 27 tysięcy zł, bez limitu ceny kupowanego pojazdu. Na dopłaty dla osób fizycznych budżet wynosi 100 milionów zł, z czego ok. 70 proc. już wykorzystano.

Poziom dofinansowania do zeroemisyjnych pojazdów kupowanych przez przedsiębiorców zależy od ich zadeklarowanego rocznego przebiegu. W przypadku pojazdów osobowych dofinansowanie wynosi 18 750 zł lub 27 tysięcy zł po zadeklarowaniu określonego, podwyższonego przebiegu, przy czym maksymalna cena zakupu nie może przekroczyć 225 tys. zł.

Dofinansowanie pojazdów dostawczych wynosi do 20 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 50 tysięcy zł lub do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 70 tysięcy zł, po zadeklarowaniu określonego podwyższonego przebiegu. Dotacja do motorowerów i motocykli pokrywa do 30 proc. kosztów zakupu i wynosi nie więcej niż 4 tysiące zł.  Przedsiębiorcy wykorzystali już około połowę budżetu 200 mln zł przeznaczonego na takie dopłaty.

Dotychczas z programu „Mój Elektryk” dofinansowano zakup prawie 23 000 pojazdów.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics