9,5 tysiąca świń do likwidacji. ASF zbiera coraz większe żniwo

Potwierdzają się podejrzenia o pojawieniu się kolejnego ogniska ASF w Polsce. Tym razem wirus zaatakował stado liczące 9,5 tysięcy świń w gospodarstwie na terenie pow. kętrzyńskiego, w woj. warmińsko-mazurskim.

ASF nie daje o sobie zapomnieć. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził właśnie kolejny przypadek choroby. To największe ognisko ASF od początku pojawienia się wirusa w Polsce.

– Chorobę stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9435 świń, położonym w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim – poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Zdaniem byłego lidera AgroUnii, Michała Kołodziejczaka, lipcowy wysyp ognisk choroby w stadach świń to efekt zaniechań i opieszałości rządu w kwestii zwalczania wirusa.

Dziś z Polski docierają do nas bardzo złe informacje. ASF zbiera bardzo duże żniwo. Wirus pojawił się w gospodarstwie utrzymującym 9 tys. świń. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nikt z tym nie walczy? Już ponad rok jesteśmy zwalczani w światowej produkcji trzody chlewnej. Dlaczego tak się dzieje? Kto za tym stoi? Ja kompletnie tego nie wiem i nie rozumiem. Za to wszystko odpowiedzialni są politycy i nieudolna służba weterynaryjna. Odpowiedzialni są wszyscy ci, którzy nic nie robią, a mają takie możliwości i środki na to – komentuje na profilu facebookowym AgroUnii Michał Kołodziejczak, lider partii Prawda.

To już 11. ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim w tym roku, a 28. w Polsce w 2019 r.

Kamila Szałaj

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + 18 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE