Ach te chwasty! Wspomnienie prof. dr hab. Heleny Domańskiej

W tym roku mija 25-ta rocznica śmierci śp. Pani prof. dr hab. Heleny Domańskiej (+79) – twórcy polskiej szkoły herbologii.

Zakład Biologii i Zwalczania Chwastów, Chwasty, SGGW, Helena Domańska

Prof. Domańska przez całe swoje życie zawodowe – od podjęcia studiów na Wydziale Ogrodniczym SGGW, a potem pracy dydaktyczno-naukowej, związana była z tą uczelnią. Tu pracowała do chwili przejścia na emeryturę, a praktycznie do swoich ostatnich dni życia, z przerwą na okres powojenny, kiedy była nauczycielem w Liceum Rolniczym w Wośnikach k. Radomia (dzisiaj jest to dzielnica tego miasta).

Po powrocie na uczelnię, do Katedry Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, podjęła nowatorskie wówczas badania nad metodami chemicznego zwalczania chwastów z zastosowaniem pierwszych herbicydów. W katedrze tej stworzyła Zakład Biologii i Zwalczania Chwastów.

Na SGGW przebyła wszystkie etapy swojej drogi naukowej i zawodowej – od magistra do „belwederskiego” profesora zwyczajnego. Na tej uczelni, swojej Alma Mater, prowadziła liczne badania naukowe. Do szczególnie cennych zaliczyć należy te prowadzone wspólnie ze specjalistami niezwiązanymi bezpośrednio z rolnictwem, m.in. z naukowcami z Politechniki Warszawskiej, Łódzkiej, Uniwersytetu Warszawskiego, z Instytutu Przemysłu Organicznego i Instytutu Chemii Organicznej w Warszawie, Polskiej Akademii Nauk.

Dorobek naukowy prof. Domańskiej to 68 prac naukowych, 3 podręczniki, 2 skrypty dla studentów, 67 artykułów popularno-naukowych.

Prof. Domańska wypromowała 4 doktorów i 98 magistrów.

Miała cenny dar przekazywania swojej wiedzy różnym odbiorcom – od uczniów i studentów, przez administrację państwową, po wymagające gremia naukowe. Była świetnym naukowcem z dużym dorobkiem, ale o sobie zwykła mówić, że z zawodu jest nauczycielem akademickim. Jej wykłady były dla studentów ciekawe, żywe, zawsze pełne odniesień do spraw praktycznych.

Prof. Domańska umiała integrować pokrewne zawodowo dziedziny nauki, co znalazło wyraz w jej bliskiej współpracy z licznymi katedrami (w tym jednoimiennymi) uczelni rolniczych z terenu całego kraju i instytutami naukowymi ministerstwa rolnictwa, takimi jak: Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Rolnictwa w Radzikowie, Instytut Ziemniaka w Boninie, Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach, Instytut Zielarstwa oraz Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu, Centralne Laboratorium Przemysłu Tytoniowego w Krakowie.

Prof. Helena Domańska przez wiele lat była członkiem Komisji ds. Rejestracji Środków Ochrony Roślin przy Ministrze Rolnictwa, aktywnie uczestniczyła w jej pracach, zorganizowała i przez wiele lat prowadziła Podkomisję ds. Rejestracji Herbicydów. Uczestniczyła także w życiu naukowym wielu polskich i zagranicznych towarzystw i stowarzyszeń naukowych, była m.in. przedstawicielem Polski w Europejskim Stowarzyszeniu Badań nad Chwastami (EWRS). Ale zawsze najbliższa była jej sercu praktyka.

W zakresie prac nauko-badawczych i wdrożeniowych współpracowała z wieloma zagranicznymi koncernami chemicznymi (m.in. amerykańskimi, brytyjskimi, francuskimi, niemieckimi, izraelskimi, szwajcarskimi), jak i z polskimi zakładami chemicznymi produkującymi środki chwastobójcze. Wprowadziła zasady walki z chwastami do szerokiej praktyki rolniczej poprzez bliską współpracę i szkolenie służby ochrony roślin, na różnego rodzaju szkoleniach, sympozjach i konferencjach, na studiach podyplomowych organizowanych przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Rolnictwa, gdzie była wykładowcą i egzaminatorem.

Polska nauka rolnicza, w tym w szczególności polska herbologia, bardzo wiele jej zawdzięcza. Prof. Helena Domańska była bowiem wybitnym znawcą chwastów, mającym uznanie w kraju i za granicą. Znała tysiące chwastów, ich nazwy łacińskie, wygląd, sposoby zwalczania. Pięknie potrafiła o nich opowiadać, zaciekawiając nimi nawet osoby nie związane z branżą. Przekazywała tę wiedzę także na konferencjach zagranicznych, m.in. na corocznej konferencji ochrony roślin w Brighton w Wielkiej Brytanii.

Za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną i społeczną, prof. Domańska wyróżniona została m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony dla Rolnictwa. Była również wielokrotnie nagradzana nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Jego Magnificencji Rektora SGGW.

Ale to co najważniejsze – Helena Domańska była pięknym i ciekawym człowiekiem, kochała ludzi i kochała życie. Fascynowała ją nauka i dydaktyka – lubiła i umiała uczyć. Była wymagająca, ale i pomocna. Każdy kto się z nią zetknął, nie pozostawał jej obojętny, ani ona nie pozostawała obojętna tym, którzy spotykali ją na swojej drodze życia. Odciskała na nich swój mały, delikatny ślad – świat pełen kultury, szacunku dla drugiego człowieka, nauki o chwastach i metodach ich kontroli. Ktoś może powiedzieć, że to banalne? Niech więc przyjrzy się tym niesamowitym roślinom, bogatym w kształty i barwy, tak różnorodnym, które chociaż zwalczane od setek lat nadal trwają, walcząc o swoje miejsce na ziemi. Może znajdzie w nich niewielkie odbicie tej wielkiej kobiety, która poświęciła tym niechcianym przez człowieka roślinom całe swoje życie… Dla niej były tego warte – ach te chwasty!

Sylwetkę przypomnieli:
Dr inż. Zofia Łęgowiak – wieloletnia współpracowniczka Pani Prof. Heleny Domańskiej
Dr inż. Maciej Sroczyński – student Pani Prof. Heleny Domańskiej

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 4 =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,349ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

10-krotny spadek eksportu ukraińskiego kurczaka do UE

Zablokowanie Ukrainy w eksporcie mięsa do UE z powodu wybuchu grypy ptaków na Ukrainie w grudniu 2020 roku i zniesienie zakazu dopiero od drugiej...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE