Nowe odmiany, wykłady, pokazy maszyn. Podlaski Dzień Kukurydzy za nami

W niedzielę 8 września na polach doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa w Szepietowie odbył się Podlaski Dzień Kukurydzy.

Kukurydza obecnie jest jedną z najważniejszych roślin paszowych wykorzystywanych w żywieniu bydła. Dlatego tej roślinie poświęcamy tak wiele uwagi, organizując imprezę, na której spotykają się naukowcy, plantatorzy, hodowcy, przedstawiciele firm nasiennych, którzy mogą wymienić swoje doświadczenia.

Podlaski Dzień Kukurydzy 2019 to już osiemnasta edycja, zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu.

Tegoroczne święto kukurydzy w Szepietowie przyciągnęło liczne grono zwiedzających. Było wiele atrakcji, a jedną z najważniejszych była kolekcja 130 odmian kukurydzy.

Wszyscy zainteresowani mieli okazję z bliska przyjrzeć się każdej odmianie, a doradcy z firm nasiennych służyli radą w doborze tych najlepszych. Rolnicy mieli okazję, by poszerzyć swoją wiedzę na temat uprawy i ochrony tej rośliny.

W namiocie wykładowym PODR Szepietowo zainteresowani wysłuchali trzech wykładów na tematy związane z odpowiednim doborem odmian, nowościami odmianowymi, czy też o żywieniu bydła paszą z kukurydzy.

Co roku podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy przeprowadzane są pokazy pracy maszyn rolniczych przeznaczonych do zbioru kukurydzy. Ten najbardziej widowiskowy punkt programu cieszył się największą popularnością.

Kukurydzę można było również spróbować. Dzięki Funduszowi Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych była możliwość zorganizowania degustacji potraw, do przygotowania których użyto tej rośliny. Tradycyjnie podczas trwania Podlaskiego Dnia Kukurydzy rozstrzygnięty został konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” zorganizowany przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Białymstoku. Laureatami zostali:

  • I miejsce Józef Kowalewski
  • II miejsce Piotr Raczyński
  • III miejsce Mariusz Bielski

Zwycięzcom gratulujemy!

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here