Afera SKOK Wołomin. Jest akt oskarżenia byłego szefa kółek rolniczych

Wyłudzenie ponad stu pożyczek ze SKOK-u Wołomin oraz „pranie brudnych pieniędzy” zarzucono byłemu posłowi i prezesowi kółek rolniczych – Władysławowi S. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, SKOK Wołomin, Władysław S.

– W ramach aktu oskarżenia zarzuca się Władysławowi S. popełnienie 102 przestępstw dotyczących wyłudzenia ze SKOK w Wołominie trzech pożyczek w łącznej kwocie 3.600.000 zł, a także tzw. „prania brudnych pieniędzy” w kwocie ok. nie mniejszej niż 20.899.100 zł pochodzących z 93 innych czynów zabronionych popełnionych na szkodę SKOK Wołomin – poinformował rzecznik prasowy praskiej prokuratury okręgowej Marcin Saduś.

Zarzuty przedstawione Władysławowi S. w toku śledztwa dotyczą ponadto udzielenia w 2013r. pomocy do dokonania oszustw kredytowych na szkodę SKOK w Wołominie dokonanych na nazwiska podstawionych do kredytowania osób.

Na pokrycie zobowiązań i na TVR

W ocenie prokuratora środki z wyłudzonych w latach 2010 – 2011 pożyczek na szkodę SKOK w Wołominie Władysław S. przeznaczył głównie na pokrycie zobowiązań podporządkowanego sobie, a zadłużonego kółka rolniczego, którego był prezesem oraz inne organizacje związkowe z branży rolniczej, a także – w części – na cele prywatne. Ponadto oskarżony uzyskane na szkodę SKOK środki pieniężne w kwocie 100.000 zł przekazał tytułem pożyczki na rachunek TVR Sp. z o.o. – spółki będącej właścicielem nieistniejącej już telewizji rolniczej TVR.

Z analizy dokumentów wynika, że w okresie od lata 2010 r. do jesieni 2014r., dokonano 93 transferów wyłudzonych na szkodę SKOK środków finansowych w kwocie łącznej 20.899.100 zł, które były przelewane na rachunki bankowe TVR.

W przedmiotowym „praniu brudnych pieniędzy” brali udział także członkowie Zarządu TVR – Dominik De V. i Tomasz S.

Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Afera SKOK-owa

W nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową Warszawa – Praga w Warszawie śledztwach w sprawie SKOK Wołomin status podejrzanych ma 256 osób. Do sądu skierowano akty oskarżenia oraz wnioski o wydanie wyroków skazujących wobec ponad 140 osób.

Redakcja AgroNews, fot. żródło: Wikicommons.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wędzone jabłko sechlońskie z oznaczeniem ChOG

Nazwa „wędzone jabłko sechlońskie” 9 kwietnia 2024 r. została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics