Agencja ds. żywności za dopuszczeniem larw mącznika do konsumpcji. Kiedy decyzja KE?

Jak wynika z opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), mączniki (larwa chrząszcza) są bezpieczne do spożycia przez ludzi. Otwiera to drogę do zatwierdzenia konsumpcji tych owadów w całej Unii Europejskiej, pisze Natasha Foote z EURACTIV.com.

Do tej pory produkty na bazie owadów stanowiły niszową część rynku. Teraz zaczynają być postrzegane jako obiecujące rozwiązanie problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem przemysłu spożywczego
Do tej pory produkty na bazie owadów stanowiły niszową część rynku. Teraz zaczynają być postrzegane jako obiecujące rozwiązanie problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem przemysłu spożywczego [Zdjęcie via Flickr.com]
Opinia opublikowana w środę (13 stycznia) jest pierwszą dokonaną przez EFSA oceną ryzyka dotyczącą stosowania produktów spożywczych zawierających owady.

W szczególności dotyczy ona bezpieczeństwa przy wykorzystywaniu żółtego mącznika jako nowej żywności, w postaci całego suszonego owada lub w formie proszku.

Do tej pory produkty na bazie owadów stanowiły niszę na rynku. Teraz zaczynają być postrzegane jako obiecujące rozwiązanie problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem przemysłu spożywczego.

Wynika to z wysokiej zawartości białka, które można uzyskać przy użyciu minimalnych zasobów.

Konieczny krok w unijnych regulacjach?

Opinia EFSA jest najnowszą z serii naukowych opinii na temat zastosowania nowości żywnościowych. Będzie stanowić podstawę dla podobnych rozstrzygnięć w przyszłości dotyczących zaakceptowania na rynku produktów na bazie owadów.

Ermolaos Ververis, urzędnik w jednostce NUTRI agencji EFSA powiedział, że ta pierwsza ocena ryzyka dotycząca owadów jako nowej żywności była „decydującym i koniecznym” krokiem w unijnych regulacjach. Ułatwi ona decydentom politycznym UE podejmowanie decyzji opartych na nauce i zapewnianiu bezpieczeństwa konsumentów.

„Przeprowadzone przez agencję oceny dotyczące bezpieczeństwa owadów jako nowych produktów żywnościowych istotnie przyczyniają się do innowacji w tym sektorze”, dodał Ververis.

„Mamy nadzieję, że te ostatnie kroki doprowadzą do możliwości dopuszczenia produktu na rynek do połowy 2021 r.”, powiedział z kolei Christophe Derrien, sekretarz generalny międzynarodowej platformy na rzecz wykorzystania owadów w żywieniu (IPIFF).

Czy spożycie owadów jest bezpieczne?

Opinia wskazuje, że badane owady były bezpieczne w proponowanych warunkach zastosowania. EFSA podkreśla jednak obawy związane z ryzykiem reakcji alergicznych, szczególnie u osób, które mają alergię na skorupiaki i roztocza. Agencja zaleciła więc przeprowadzenie badań nad alergennością mącznika żółtego.

„Te zagrożenia są dobrze znane producentom”, powiedział przewodniczący IPIFF Antoine Hubert. Opinię europejskiej agencji określił „krokiem milowym w kierunku komercjalizacji jadalnych owadów w Unii Europejskiej”.

„Publikacje naukowe opisywały już takie przypadki i niektóre firmy produkujące owady opracowały dowody, które mają pomóc w ograniczaniu takiego ryzyka”, dodał Hubert.  Jednocześnie wezwał instytucje UE do opracowania dostosowanych do potrzeb przepisów dotyczących etykietowania, aby odpowiednio informować europejskich konsumentów.

Nowa żywność zmieni rynek spożywczy w UE?

Nową żywność definiuje się jako produkty, które nie były spożywane w znacznym stopniu w Unii Europejskiej do 15 maja 1997 r, kiedy weszły w życie pierwsze przepisy na ten temat. Musi ona składać się z nowo zsyntetyzowanych związków, pochodzących z nowych źródeł lub wyprodukowanych z użyciem nowych technologii. Może to być też żywność tradycyjnie spożywana poza UE.

W styczniu 2018 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja unijnego rozporządzenia dotyczącego nowej żywności. Celem dokumentu było ułatwienie szybkiego wprowadzania tego typu żywności na rynek europejski, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu jej bezpieczeństwa.

Od tego czasu EFSA otrzymała 15 wniosków dotyczących nowej, związanej z owadami żywności. Jedenaście z nich poddano ocenie ryzyka, a pozostałe cztery są poddawane kontroli przydatności.

Projekt aktu wykonawczego umożliwiającego wprowadzenie nowości związanej z mącznikami na rynek europejski musi teraz zostać przedłożony przez Komisję Europejską komitetowi stałemu w ciągu siedmiu miesięcy.

Autor Natasha Foote | EURACTIV.com | Tłumaczenie Paulina Borowska
Źródło: EURACTIV.pl: https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/owady-unia-europejska-zywnosc-larwa-macznika-bialko-efsa-bezpieczenstwo-zywnosci/

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,164FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,880SubskrybującySubskrybuj

Pociąg potrącił dwie krowy! Zwierzęta utknęły pod kołami składu

W Bierutowie na Dolnym Śląsku doszło do nietypowego wypadku. Pociąg pasażerski relacji Wrocław Główny – Kluczbork uderzył w dwie krowy znajdujące się na torowisku. Przed...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE