Agrifirm – droga do sukcesu

Od lutego 2012 firma Cehave Pasze funkcjonuje pod nazwą Agrifirm Polska. Zmiana nazwy związana jest z jednym z celów strategicznych holenderskiej grupy rolniczej, do której należy firma. Mowa w nim o stworzeniu silnej, międzynarodowej korporacji opartej na jednolitych zasadach.

\"\"Grupa Agrifirm powstała w Holandii w czerwcu 2010 roku na skutek połączenia dwóch spółdzielni rolniczych Agrifirm oraz Cehave Landbouwbelang. Filary grupy opierają się na współdziałaniu, uczciwym biznesie oraz wysokiej jakości oferowanych produktów i usług.

Główna siedziba Agrifirm mieści się w Apeldoorn w Holandii, a filie działają w 10 krajach Europy oraz w Chinach. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w dostarczaniu produktów i usług do sektora rolniczego, zarówno dla hodowców zwierząt jak i roślin. Pasze dla zwierząt wytwarzane są w 18 zakładach na terenie Holandii, Niemiec, Belgii, Polski oraz Węgier, a roczna produkcja kształtuje się na poziomie 4,45 mln ton.

W Polsce Agrifirm posiada trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w Wielkopolsce w miejscowościach: Szamotuły, Margońska Wieś oraz Topola Wielka
, w których wytwarzane są pasze, koncentraty oraz premiksy dla zwierząt hodowlanych. Produkcja odbywa się zgodnie z międzynarodowymi standardami ISO, HACCP oraz GMP + B1, a każda pasza, która opuszcza wytwórnie poddawana jest szczegółowej kontroli jakości. Poza efektywnymi programami żywienia zwierząt specjaliści z firmy Agrifirm służą klientom swoją fachową wiedzą oraz podpowiadają w jaki sposób prowadzić hodowlę, aby przynosiła ona coraz większe zyski.

Marka Agrifirm kojarzona jest z wysoką jakością oraz fachowym doradztwem.
Główne wartości marki to: innowacyjność, zaangażowanie, zorientowanie na wyniki oraz zrównoważony rozwój. Produkty oraz usługi cechują się wysoką innowacyjnością, a o ich ciągły rozwój dbają specjaliści ze zlokalizowanego w Holandii Agrifrim Innovation Center.

Dzięki trosce o nieustanny rozwój oraz wykorzystywaniu doświadczeń specjalistów z innych europejskich krajów wprowadzono na rynek polski nowy program żywienia dla brojlerów oparty na koncentracie paszowym, do którego w zależności od okresu tuczu dodawane jest całe ziarno pszenicy w odpowiednich proporcjach. Pasze Core w Polsce zaczęto produkować w sierpniu ubiegłego roku, początkowo w zakładzie produkcyjnym w Szamotułach, z czasem produkcja uruchomiona została również w pozostałych fabrykach. Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród hodowców, między innymi dlatego, że bardzo dobre trawienie pasz przyczynia się do utrzymania suchej ściółki, zdrowych kurczaków oraz niskiego zużycia.

W zakładach Agrifirm koncentrat Core mieszany jest z całym ziarnem pszenicy zabezpieczonej uprzednio środkiem bakteriobójczym. Jeśli hodowca ma możliwość dodawania własnej pszenicy na fermie to jest to jak najbardziej polecane. W ten sposób firma przyczynia się do obniżenia kosztów logistycznych by w konsekwencji przyczynić się do obniżenia kosztów paszy przez hodowcę.

Więcej informacji na temat pasz Core oraz innych programów żywieniowych znajdą Państwo na stronie www.agrifirm.pl

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here