Ogórki szklarniowe znacznie droższe

Ceny krajowych ogórków szklarniowych, patrząc na ostatnie notowania cen na rynkach hurtowych, są znacznie wyższe w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Według danych z monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, w dniu 1 marca 2012 roku, na rynku hurtowym w Broniszach ceny krajowych ogórków krótkich kształtowały się w granicach 9-11 zł/kg, podczas gdy rok wcześniej wynosiły 5-6 zł/kg.

Jedną z ważniejszych przyczyn wzrostu cen mogło być to, że wielu producentów w tym roku zdecydowało się na opóźnienie nasadzeń, głównie ze względu na wysokie koszty ogrzewania szklarni. Przede wszystkim dotyczyło to tych producentów, którzy ogrzewają szklarnie mazutem. Według danych IERiGŻ-PIB, cena oleju opałowego w grudniu 2011 r. była aż o 32 proc. wyższa w porównaniu do grudnia 2010 r.

W analogicznym okresie, w takiej samej relacji, wzrosły również ceny gazu ziemnego (dane Banku Światowego). Na przestrzeni ostatniego roku obserwowany był także wzrost cen miału węglowego, który jest najczęstszym źródłem energii służącej do ogrzewania krajowych szklarni, lecz wzrost ten nie był aż w tak wysoki jak w przypadku dwóch wcześniej wymienionych nośników energii. Niemniej w okresie XII 2010 – XII 2011 (informacje z IERiGŻ-PIB) cena miału węglowego opałowego w kraju zwiększyła się o ponad 12 proc. do poziomu 554 zł/t.

Wyższe koszty ogrzewania spowodowane były nie tylko wzrostem cen opału, ale również niekorzystnymi warunkami pogodowymi na początku roku. Niskie temperatury sprawiły, że zużycie nośników energii w celu ogrzewania szklarni przez producentów było w tym czasie relatywnie wysokie.

W najbliższym okresie należy spodziewać się spadku cen ogórków szklarniowych, co będzie miało związek ze zwiększająca się podażą tych warzyw na rynku. Presję na obniżkę cen mogą wywierać także tańsze ogórki importowane. Dla przykładu ogórki krótkie pochodzące z importu na Lubelskim Rynku Hurtowym w dniu 2 marca br. kosztowały 6,50 zł/kg, podczas gdy za ogórki krótkie krajowe trzeba było zapłacić aż 10,00 zł/kg.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here