Tysiące ton żywności dla potrzebujących

6 marca do magazynów Banków Żywności wjechały ciężarówki z pierwszymi dostawami Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD). Banki Żywności przyjmą i przekażą najuboższym ponad 2000 ton sera topionego i żółtego oraz 10 milionów litrów mleka UHT – żywność o wartości 38 milionów złotych. W dystrybucji produktów spożywczych pochodzących od Banków Żywności uczestniczy blisko 3500 stowarzyszeń i organizacji charytatywnych.

\"\"

Federacja Polskich Banków Żywności jest największym dystrybutorem Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) w Polsce.

Droga produktów i rola Banków Żywności: Programem w Polsce administruje Agencja Rynku Rolnego. Przedsiębiorcy wybrani w ramach przetargu produkują przeznaczone na cele pomocy społecznej artykuły spożywcze. Produkty są dostarczane do magazynów 32 Banków Żywności w całym kraju (pełna lista i mapa Banków Żywności na stronie www.bankizywnosci.pl). Z Banków są bezpłatnie przekazywane do 3500 organizacji charytatywnych, skąd systematycznie trafiają do miliona osób dotkniętych ubóstwem – w tym bezdomnych, wielodzietnych, bezrobotnych, samotnie wychowujących dzieci, starszych i niepełnosprawnych.

Uruchomione obecnie dostawy są oparte na mniejszych kwotach i skróconej liście produktów. Program miał być zmniejszony do jednej piątej. Dopiero pod koniec ubiegłego roku po wyraźnych apelach i staraniach Banków Żywności w całej Europie, staraniach wielu Państw o przełamanie mniejszości blokującej,  Rada Europejska zagwarantowała kontynuację programu w latach 2012 – 2013 na dotychczasowym poziomie 500 milionów euro rocznie. Dzięki temu w lipcu program zostanie uzupełniony o brakującą kwotę, a lista produktów zostanie poszerzona o ryż, kaszę, makaron, przetwory warzywne i owocowe, produkty mięsne, cukier i olej. 

Wg badań Eurostatu, w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest 27,8% czyli 10,4 miliona osób. Z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 5,7% czyli ponad 2 miliony osób.

„Mimo, że skala ubóstwa i potrzeb są tak ogromne, wciąż nie jest przesądzone, że Program będzie kontynuowany po 2013r. Liczymy na to, że jego skala,  skuteczność przekonają wszystkie kraje członkowskie do realizacji w dłuższej perspektywie” – przyznaje Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Banki Żywności pomagają codziennie. Przyjmują od producentów i hurtowników darowizny pełnowartościowej żywności, także tej o krótkim terminie przydatności do spożycia, wyprodukowanej w nadmiarze lub z wadami opakowań, organizują też  zbiórki żywności.

Każdy może się włączyć w pomoc przekazując 1% podatku, uczestnicząc w zbiórkach żywności, przekazując darowizny pieniężne oraz uczestnicząc w programach prowadzonych przez Federację Polskich Banków Żywności i poszczególne Banki Żywności w całym kraju. Codziennie można też klikać i powiększać ilość żywności dla najbiedniejszych na wyklikajzywnosc.pl

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here