Aktualna sytuacja dotycząca grypy ptaków w Unii Europejskiej

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że ostatnie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostało stwierdzone 9 sierpnia w 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym zlokalizowanym w województwie mazowieckim.

Aktualna sytuacja dot. ognisk grypy ptaków w Unii Europejskiej

W okresie od 1 stycznia do 26 sierpnia br. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB Puławy w Polsce potwierdzono łącznie 339 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu oraz 90 ognisk HPAI u dzikiego ptactwa lub ptaków utrzymywanych w niewoli. Ostatni przypadek HPAI u ptactwa dzikiego został potwierdzony w dniu 2 maja 2021r. u bociana białego (Ciconia ciconia), znalezionego na terenie województwa mazowieckiego, a u ptaków utrzymywanych w niewoli – 18 czerwca 2021 r.

Wstąpienie ognisk HPAI w okresie od 1 do 26 sierpnia 2021 r. odnotowano na terytorium Estonii, Finlandii, Niderlandów i Norwegii. Zestawienie w poniższej tabeli.

Monitoring sytuacji epizootycznej dotyczącej ognisk  HPAI  stwierdzonych w sierpniu br. u dzikiego ptactwa i ptaków utrzymywanych w niewoli
  kraj liczba przypadków
od 01 do 08 sierpnia 1.Finlandia 2
od 09 do 15 sierpnia 1.Finlandia 2
2.Niderlandy 1
3. Norwegia 1
od 16 do 22 sierpnia 1.Finlandia 4
2.Niderlandy 1
3.Estonia 1
od 23 do 26 sierpnia 1.Finlandia 5
2.Niderlandy 2

 

W tabeli zawarto podsumowanie liczby ognisk HPAI u drobiu oraz ptactwa dzikiego i ptaków utrzymywanych w niewoli w państwach członkowskich UE i niektórych państwach trzecich w okresie od 1 stycznia do 26 sierpnia 2021 r. na podstawie zgłoszeń w systemie ADIS (Animal Disease Information System).

Źródło: GIW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE