Ukraina dominuje w dostawach jaj do UE

W 2021 roku przywóz jaj i przetworów na rynek Unii Europejskiej z tak zwanych krajów trzecich wykazuje niższy poziom niż w 2020 roku. W okresie styczeń – kwiecień roku 2021 wielkość dostaw spoza obszaru celnego UE wyniosła 8,0 tys. ton. Oznacza to, że były niższe o 14,9 proc. w porównaniu do takiego samego okresu roku poprzedniego.

Ukraina dominuje w dostawach jaj do UE
Ukraina dominuje w dostawach jaj do UE

Ukraina zdecydowanie dominuje w sprzedaży na rynki krajów UE mając 40 proc. udział w pokryciu unijnego zapotrzebowania na jaja i przetwory importowane z państw trzecich. Jednak  wielkość ukraińskich  dostaw po kwietniu tego roku była aż o 30  proc. niższa niż w roku 2020 i wyniosła 3,2 tys. ton. Z Ukrainy  przyjeżdżały przede wszystkim: proszek  jajeczny i świeże jaja w skorupkach.  Interesujące jest, że swoją obecność w UE zwiększyli Amerykanie, którzy od dłuższego już czasu wypierani są z rynku unijnego przez ukraińskie przedsiębiorstwa. Po lutym dostawy z  USA były niższe o 40 proc. i wyniosły 882 tony, a po kwietniu notowany był dużo mniejszy spadek o 17 proc. Po kwietniu import z USA wyniósł 1,9 tys. ton.

Luty i marzec były rekordowe pod względem dostaw z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych

Z analiz sporządzonych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że w tym roku miesiące luty i marzec były rekordowe pod względem dostaw z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.  Natomiast kwiecień należał do jednych z najniżej notowanych miesięcy pod  względem wielkości przywozu na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dla porównania, w lutym przywóz  do UE  wyniósł ponad 3,0 tys. ton, a w kwietniu sięgał zaledwie 1,0 tys. ton. Ciekawostką jest, że w lutym przywóz został  zdominowany przez albuminę. Analizując historyczne  dane okazuje się, że unijne  firmy sprowadziły rekordowe ilości  albuminy  w tym roku – takich ilości albumin nie importowano spoza UE od stycznia 2016 roku. W marcu zauważalny był także gwałtowny wzrost zakupu jaj w skorupkach w krajach trzecich przez importerów z UE. W analizowanym okresie na rynek Wspólnoty dużo trafiało także proszku i żółtek jaj.

Pełna analiza unijnego handlu zagranicznego dostępna jest w wydawanym przez KIPDiP narzędziu analityczno – prognostycznym Poultry Insider. W publikacjach KIPDiP koncentrujemy się również na analizie bieżącego przywozu jaj i przetworów na rynek UE z Ukrainy uwzględniając wolumen, asortyment według kodów CN i kontyngenty taryfowe.

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ręka rolnika utknęła w prasie. Potrzebne było wsparcie LPR

Do groźnego wypadku doszło w miejscowości Okrzeszyn w województwie dolnośląskim. Mężczyzna włożył rękę do prasy rolniczej. Potrzebne było wsparcie LPR. 3 lipca tuż po godzinie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE