Ankieterzy idą na wieś

Gospodarze mogą spodziewać się gości. W teren wyruszyli ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego. Będą przeprowadzać badanie dotyczące struktury gospodarstw rolnych, które obowiązuje w krajach Wspólnoty od lat sześćdziesiątych.
 

Co dziesięć lat ankiety są traktowane jako spis rolny, a w okresach między spisami – co 2-3 lata – jako badania reprezentacyjne. W Polsce pierwsze badanie struktury zostało przeprowadzone jeszcze przed przystąpieniem do Unii Europejskiej – w roku 2002.

 

\"Ankieterzy

 

W tym roku, podobnie jak w latach 2005, 2007 i 2010 (spis rolny), struktura gospodarstw rolnych zostanie sprawdzona zgodnie z kalendarzem i unijnymi wymogami przez wszystkie kraje członkowskie.
 

Czytaj także:
Gminy nie nadążają za rewolucją śmieciową

Polscy młodzi rolnicy podbijają Teksas

Podstawowym celem badania jest dostarczenie wysokiej jakości danych na potrzeby oceny zastosowanych i kształtowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej. Badanie dostarczy także szeregu danych na potrzeby krajowe. Uzyskane informacje pozwolą m.in. na: monitorowanie zmian w strukturze gospodarstw rolnych oraz przygotowanie wieloprzekrojowej charakterystyki gospodarstw rolnych, w tym takich grup gospodarstw jak: towarowe, produkujące tylko na samozaopatrzenie, utrzymujące się głownie z rolnictwa, prowadzące działalność inną niż rolnicza czy ekologiczne. Analiza ankiet ułatwi opracowanie typologii gospodarstw rolnych (czyli określenie typu rolniczego i wielkości ekonomicznej), ocenę wpływu rolnictwa na środowisko, opis obszarów wiejskich oraz dokonanie porównań polskich gospodarstw rolnych z gospodarstwami z innych krajów Unii Europejskiej. Badanie będzie realizowane z wykorzystaniem formularza elektronicznego, na którym znajdą się pytania dotyczące tak zagadnień jak: wiek i wykształcenie kierującego gospodarstwem rolnym, liczba osób pracujących w gospodarstwie i czas ich pracy, struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, rodzaj i znaczenie działalności innej niż rolnicza, użytkowanie gruntów czy powierzchnia upraw głównych ziemiopłodów.

Dane będą zbierane z wykorzystaniem trzech metod: CAII (samodzielne wypełnienie formularza on-line przez respondenta), CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerem), CAPI (wywiad bezpośredni z respondentem z wykorzystaniem urządzenia „hand-held”).

W tym samym czasie co badanie struktury, będzie prowadzone badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej, a także ankieta koniunktury w gospodarstwach rolnych. Może się zdarzyć, że jedno gospodarstwo zostanie wylosowane do więcej niż jednego badania. W takim przypadku powtarzające się informacje zostaną zebrane tylko raz – na jednym formularzu.

Przez cały okres realizacji badań do dyspozycji respondentów będzie Infolinia pod numerem 800 800 800 – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 20, w soboty w godz. 8-18 oraz w niedziele w godz. 8-14. (bezpłatna dla połączeń z telefonów komórkowych i stacjonarnych).

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics