Advertisement

Apel do Komisji Europejskiej o Plan Działania dla rolnictwa zrównoważonego

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wraz z najważniejszymi organizacjami rolniczymi w Polsce apeluje do Komisji Europejskiej o unijny Plan Działania dla rolnictwa zrównoważonego.

Apel do Komisji Europejskiej o Plan Działania dla rolnictwa zrównoważonego
Apel do Komisji Europejskiej o Plan Działania dla rolnictwa zrównoważonego

W sytuacji niepewności związanej z bezpieczeństwem żywnościowym oraz jednoczesną koniecznością wdrażania założeń Europejskiego Zielonego Ładu, konieczne jest szybsze wdrożenie polityki rolnej w obszarze rolnictwa zrównoważonego. Ten model rolnictwa jest jedyną alternatywą zapewniającą odporność sektora rolno-spożywczego oraz zachowanie optymalnej ekonomicznie i ilościowo produkcji rolnej, przy jednoczesnym wypełnieniu celów środowiskowych i klimatycznych, jakie Komisja Europejska postawiła przed rolnikami i całym sektorem rolno-spożywczym.

Wielu polskich i europejskich rolników stosuje już zrównoważone praktyki rolne, a polscy i europejscy konsumenci oczekują, że produkty spożywcze, jakie są dostępne w sprzedaży, będą pochodziły z wiarygodnych źródeł, które gwarantują zrównoważony charakter produkcji. Na razie jednak brakuje jasnych wytycznych Komisji Europejskiej w sprawach tak podstawowych jak: ogólnoeuropejska definicja rolnictwa zrównoważonego, lista standardów i praktyk rolniczych uznawanych za zrównoważone, czy jasnych oznakowań produktów pochodzących z takich upraw i hodowli. Zdefiniowanie i wsparcie modelu rolnictwa zrównoważonego jest kluczowe w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz zabezpieczenia wydajności produkcji rolnej, szczególnie mając na uwadze kryzys związany z wojną w Ukrainie. Produkcja ekologiczna, choć odgrywa ważną rolę w transformacji zrównoważonego systemu żywnościowego, nie jest w stanie zapewnić produkcji żywności na większą skalę i jest związana z wyższymi kosztami produkcji.

„Przyjęcie Planu Działania dla rolnictwa zrównoważonego, przyniesie duże korzyści nie tylko dla środowiska i klimatu, ale także dla konsumentów i producentów rolnych” – podkreśla Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. Ważne jest również, aby w pakietach legislacyjnych dotyczących zrównoważonego stosowania pestycydów i ochrony bioróżnorodności, uwzględnione zostały założenia strategii „od pola do stołu” oraz na rzecz bioróżnorodności − proporcjonalnie i odpowiednio do warunków danego kraju członkowskiego.

Apel Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” został poparty przez Krajową Radę Izb Rolniczych, Federację Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Związek Sadowników RP, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Polską Platformę Zrównoważonej Wołowiny.

Apel do Komisji Europejskiej o Plan Działania dla rolnictwa zrównoważonego Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Pełna treść apelu do Komisji Europejskiej jest dostępna na stronie internetowej: rolnictwo.zrownowazone.pl

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Fala podwyżek cen żywności dopiero nadejdzie

Bardzo interesujący wywiad Marcina Łojewskiego, członka zarządu Kaufland Polska, dla Business Insider Polska na temat cen żywności. - Fala podwyżek cen żywności dopiero nadejdzie. Choć...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,944ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE