Nowe narzędzie dla rolnictwa węglowego

Rolnictwo węglowe to z jednej strony zbiór dobrych praktyk pozwalających na zatrzymanie dwutlenku węgla w glebie czyli zmniejszenie emisji, z drugiej zaś strony to możliwość pozyskiwania dodatkowych dochodów przez rolników.

Nowe narzędzie dla rolnictwa węglowego
Nowe narzędzie dla rolnictwa węglowego

Komisja Europejska podjęła już działania mające na celu wypracowanie systemowych rozwiązań, dzięki którym rolnik będzie mógł wyliczyć ile węgla zatrzyma w glebie, dzięki stosowaniu określonych praktyk i będzie to mógł finansowo skonsumować w postaci certyfikatów sprzedawanych na giełdzie. Zdaniem WIR takie podejście pozwoli na realizację dwóch celów. Po pierwsze ogranicza negatywne skutki oddziaływania rolnictwa na klimat a po drugie nagradza rolnika finansowo poprzez system certyfikatów. Warto również wspomnieć, że ślad węglowy będzie wkrótce oznaczany na opakowaniach produktów, co pozwoli konsumentom na podejmowanie bardziej świadomych decyzji, co kupują i płacenie więcej za produkty niskoemisyjne.

Aby wprowadzić w życie idee rolnictwa węglowego potrzebne są narzędzia informatyczne. Jak podaje portal Agronomist.pl, takie rozwiązanie zostało właśnie przygotowane przez Bank BNP Paribas przy współpracy z polskimi startupami SatAgro i 300Codes (Grupa Kerris).

Polscy rolnicy jako pierwsi w Europie otrzymują narzędzie szacujące potencjał sekwestracji gleby

Jak donosi Portal, Program RegAgri Explorer służy do do oceny potencjału sekwestracji gleby, co jest możliwe dzięki szczegółowym mapom zasobności gleby, analizom zdjęć satelitarnych danego obszaru ziemi, a także opracowanemu modelowi obliczającemu te dane, który dostarcza partner Banku BNP Paribas – firma SatAgro. Choć wykorzystywana technologia jest zaawansowana, z punktu widzenia użytkownika, korzystanie z narzędzia jest bardzo proste.

Szczegółowe informacje na temat tego rozwiązania znajdziecie Państwo  tutaj.

Rolnictwo węglowe ma zostać szczególnie uwzględnione w Krajowym Planie Strategicznym

Komisja Europejska zwróciła na ten aspekt polskiego KPS-u szczególną uwagę przesyłając stronie polskiej swoje uwagi (piszemy o tym szerzej tutaj). Naszym zdaniem, przy niższym budżecie KPS i pogarszających się warunkach opłacalności produkcji rolniczej, obrót certyfikatami przez rolnika może stanowić cenne wsparcie jego płynności finansowej.

Poza dodatkowymi przychodami, warto zauważyć, że praktyki rolnictwa węglowego, same w sobie pozwalają na redukcję kosztów, poprawę struktury gleby czy poprawę jakości i wysokości plonów. 

Andrzej Przepióra
WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kopnął kota. Trafił do aresztu i czeka go sąd

Sprawne policyjne działania w połączeniu z dużym odzewem społeczeństwa i dobrą współpracą z Prokuraturą Rejonową w Ostrołęce pozwoliły na zatrzymanie mężczyzny, który kopnął siedzącego...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE