Ardanowski o mleku: rynek wewnętrzny nie wchłonie całej produkcji

– Nasze mleczarstwo musi eksportować, bo rynek wewnętrzny nie wchłonie całej produkcji – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w Konferencji Mleczarstwa Polskiego Euromlecz 2019 w Ciechocinku.

– Na globalnym rynku każdy chce ulokować swoje produkty i konkurencja jest coraz trudniejsza. W walce o zagraniczne rynki niezbędna jest koordynacja oraz współpraca wszystkich podmiotów z Polski, dlatego bardzo ważne jest to, co zamierza zrobić branża mleczarska w aktualnej sytuacji na światowym rynku mleka – stwierdził szef resortu rolnictwa przestrzegając przed wzajemną rywalizacją zagranicą.

Minister podkreślił, że intensywnie poszukiwane są też rynki zbytu dla polskiego mleka i jego przetworów. Zaznaczył jednak, że resort rolnictwa może ułatwiać dostęp do poszczególnych rynków, ale to producenci sami sprzedają swoje  produkty.

– Branża mleczarska wyróżnia się na tle innych dominującą w niej formą spółdzielczą. To rolnicy są pracodawcami dla zarządów spółdzielni, ale dla wielu spośród nich spółdzielczość jest po prostu fikcją – stwierdził szef resortu rolnictwa i podkreślił, że w ubiegłym roku zostało podjętych szereg działań wspomagających rolników zajmujących się hodowlą bydła.

– Po raz pierwszy mieli oni możliwość ubiegania się o pomoc suszową dzięki temu, że wartość produkcji zwierzęcej nie była brana pod uwagę przy szacowaniu strat w uprawach polowych – podkreślił minister.

Zwrócił także uwagę, że po raz pierwszy rolnicy utrzymujący bydło mogą również otrzymać wsparcie w ramach paliwa rolniczego – 30 litrów/1 Dużą Jednostkę Przeliczeniową.

Minister zaapelował również o szersze spojrzenie rolników na cały sektor rolny i zaznaczył, że jako minister musi brać pod uwagę wszystkich producentów rolnych, a nie tylko jedną grupę producentów rolnych.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW, fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Szarek komośnik atakuje buraki. Co robić?

W powiecie Kaliskim w Wielkopolsce na plantacjach buraka cukrowego stwierdzono żerowanie chrząszczy Szarka komośnika. Dotychczas szkodnik ten występował jedynie na rejonie plantacyjnym cukrowni Glinojeck. Szarek...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics