Ardanowski uspokaja. “Polskie mięso jest bezpieczne”

Polskie mięso jest bezpieczne dla zdrowia. Minister rolnictwa i główny lekarz weterynarii przedstawili wnioski z kontroli, którą w polskich rzeźniach przeprowadziła Komisja Europejska.

rolnik, rolnictwo, wołowina, nielegalny ubój, Komisja Europejska, Jan Krzysztof Ardanowski

– Produkcja wołowiny jest jednym z ważniejszych kierunków naszej produkcji rolnej – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że mamy bardzo dobre warunki do rozwoju tego sektora ze względu na posiadanie około 3 mln ha trwałych użytków zielonych. Produkcja wołowiny jest także jednym z elementów proponowanej Polityki Górskiej.

– Trwają prace nad ustawą weterynaryjną. Są już opracowane założenia – poinformował minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że kontrole przeprowadzone przez inspekcję weterynaryjną i przez unijnych audytorów nie stwierdziły żadnych zagrożeń dla konsumentów. Wskazano jednak na pewne uchybienia, które dotyczyły przede wszystkim dokumentacji.

– Zgodnie z oczekiwaniami unijnymi, a także np. ze strony USA zamierzamy wprowadzić w zakładach nadzór urzędowych lekarzy weterynarii nad ubojem zwierząt – zapowiedział minister Ardanowski.

W projektowanej ustawie weterynaryjnej proponuje się m.in. zaostrzenie kar za fałszowanie żywności, a także zwiększenie ilości etatów w Inspekcji Weterynaryjnej.

– Trwają wyliczenia co do niezbędnej ilości etatów w Inspekcji. W ciągu kilku najbliższych tygodni projekt ustawy powinien trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów – poinformował szef resortu rolnictwa.

Według ministra nielegalny ubój w jednej z polskich ubojni uwidocznił też konieczność odwoływania się do etyki biznesu.

– Wprowadzamy niezbędne zmiany, aby eliminować podobne przypadki w przyszłości, ale niezbędne jest też podjęcie działań przez środowisko, działań w kierunku samooczyszczenia się, bo na tego typu przypadkach traci cała polska żywność – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk przedstawił wyniki kontroli prowadzonych przez Inspekcję. Poinformował, że unijny audyt wydał zalecenia krótko i długookresowe, które są na bieżąco realizowane. Zwrócił uwagę, że poszerzona, unijna kontrola będzie przeprowadzona od 25 marca do 5 kwietnia br. Główny Lekarz Weterynarii podkreślił, że dotychczasowe kontrole potwierdziły wysoką jakość polskiego mięsa i nigdzie nie stwierdzono w tym zakresie żadnych nieprawidłowości, co udowodniło, że nasze mięso jest bezpieczne dla konsumentów.

W dzisiejszej konferencji uczestniczyli również przedstawiciele powołanego w ramach Porozumienia Rolniczego Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego, który wczoraj obradował w ministerstwie.

Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki poinformował, że w ciągu 2 tygodni zostanie przeprowadzona kampania informacyjna skierowana do polskich konsumentów, a następnie do konsumentów na innych rynkach, w tym w Czechach i na Słowacji. Podkreślił również, że branża mięsna jest gotowa do samooczyszczenia i jest zadowolona, że część z jej propozycji jest już realizowana.
Prezes Zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki poinformował natomiast o stale prowadzonym monitoringu ogłoszeń o nielegalnym skupie chorych zwierząt i kierowaniu w tej sprawie zawiadomień do organów ścigania.

Prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Janusz Rodziewicz zapewnił, że polskie mięso, polska wołowina nie tylko są smaczne, ale też całkowicie bezpieczne. Zwrócił też uwagę na znaczenie kontroli w samych firmach.

Przedstawiciel Funduszu promocji mięsa wołowego Józef Skarżyński poinformował o przeznaczeniu części środków z tego funduszu, jak również z Fundusz Promocji Mleka na poprawę wizerunku polskiej żywności. Zwrócił też uwagę na konieczność wydzielenia części pieniędzy na działania kryzysowe, aby można było szybciej reagować na tego typu wydarzenia.

Prezes Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz poinformował, że rolnicy w Europie nie krytykują polskich rolników.

– Oni rozumieją, że przy masowej produkcji mogą zdarzać się przypadki nielegalnych działań – podkreślił szef samorządu rolniczego i dodał, że mamy w tej chwili najbezpieczniejszą żywność. –Wszyscy nas kontrolują i nie ma żadnych zastrzeżeń – podkreślił prezes Szmulewicz.

Protest AgroUnii

Minister Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się także do dzisiejszego protestu AgroUnii.
– Jedni chcą rozmawiać i szukać rozwiązań, a innym zależy tylko na szumie medialnym. Łatwo jest krzyczeć, a trudniej przedstawić realne propozycje rozwiązań. Wieś jest zainteresowana dialogiem, a nie awanturą. 168 organizacji i związków chce rozwiązywać problemy w ramach Porozumienia Rolniczego, a tylko jeden nie chce rozmawiać – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Prawem rolników jest protestować, natomiast marnowanie żywności i wysypywanie jabłek w centrum Warszawy nie zbuduje sympatii do rolników. Jabłka można było, jeśli nie przekazać potrzebującym, to chociażby rozdać mieszkańcom – mówił szef resortu rolnictwa.

Minister podkreślił, że skończyły się proste mechanizmy rozwoju produkcji rolnej i dlatego musimy przebudować nasze rolnictwo.

– Złodziejska prywatyzacja w latach 90. tych przerwała więzi w łańcuchu żywnościowym, a ci którzy skorzystali na unijnym i krajowym wsparciu przetwórstwa uważają dziś, że nie mają żadnych obowiązków wobec rolników – podkreślił szef resortu.

– Ze strony protestujących nie widzę natomiast, ani dobrej woli do rozmów, ani żadnej szerszej wiedzy na temat funkcjonowania rynku żywności na świecie – dodał minister.

Spotkanie zakończyło się degustacją polskiej wołowiny przygotowaną przez organizacje, których przedstawiciele uczestniczyli w dzisiejszej konferencji.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW, fot. MRiRW

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four − 1 =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

Wirus HPAI nie odpuszcza! Potwierdzono kolejne ogniska choroby

Ptasia grypa nie ustępuje. Potwierdzono kolejne 5 ognisk wirusa HPAI. W sumie do dziś mamy 306 ognisk grypy ptaków. Przypominamy, że w całym ubiegłym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE