ARR: ceny mleka lekko wzrosną

Dobre wieści dla producentów mleka. Po wielu tygodniach spadków cen, zapowiadają się wzrosty. Tak przynajmniej twierdzą eksperci Agencji Rynku Rolnego. W opracowanej pod koniec września prognozie cen tego surowca przewidują oni kilkuprocentowy wzrost. Ale to nastąpi dopiero pod koniec roku.

 

\"rolnictwo,

 

Dziś producenci mleka mogą liczyć na niewiele ponad złotówkę za litr w skupie. A są też takie spółdzielnie, które oferują jedynie 70 gr za litr. Według GUS średnia cena skupu mleka w lipcu 2015 roku wyniosła 1,08 zł za litr i była niższa o 19 proc. niż w lipcu 2014 r.

Przyczyn tak złej sytuacji jest wiele. Po pierwsze globalny popyt na produkty mleczarskie jest ograniczony, a po drugie cały czas utrzymuje się rosyjskie embargo. Nie bez znaczenia jest też likwidacja kwot mlecznych. Odkąd prawo do produkcji mleka przestało być reglamentowane, podaż tego surowca stale rośnie, równiez w Polsce.

Czytaj także:
Modernizacja się opłaca! Już niebawem rusza nabór wniosków
Unijne organizacje rolnicze: obniżyć stawki celne, zlikwidować bariery. Handel decyduje o rolnictwie

Zespół ekspertów ARR ocenia, że ceny mleka i jego przetworów do końca 2015 r. będą nadal niższe niż rok wcześniej, ale pod koniec roku trochę wzrosną. Zdaniem ARR litr mleka we grudniu będzie kosztował 1,12-1,16 zł, a w marcu 2016 roku 1,12-1,19 zł.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here