ASF dziesiątkuje lubelszczyznę

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 39 – 41 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z dnia 6 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Ognisko ASF nr 39 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Honiatycze-Kolonia, w gminie Werbkowice, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w miejscowości Honiatyczki.

Ognisko ASF nr 40 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 14 świń (11 prosiąt, 3 tuczniki), położonym w miejscowości  Ubrodowice, w gminie Hrubieszów, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w gminie Hrubieszów.

Ognisko ASF nr 41 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (7 prosiąt, 1 tucznik oraz 2 lochy), położonym w miejscowości  Trzęsiny, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonym ogniskiem ASF w tej samej miejscowości (jest to ognisko kontaktowe do poprzednio wykrytego).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: GIW

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + 20 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE