Wapnowanie – gleba i plony naturalnie lepsze

Rezultaty i korzyści płynące z wapnowania oraz dofinansowanie do zakupu wapna, to główne tematy spotkania, które odbyło się 26 lutego 2020 r. w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

wapnowanie, Witold Szczepaniak, Kopalnia Wapienia Czatkowice

Na spotkaniu zgromadziło się około 150 rolników i przedstawicieli środowiska rolniczego, głównie z województwa Małopolskiego. Uczestników przywitał Adam Ślusarczyk, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Krakowie. Największym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie dr hab. Witolda Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił zalecenia dla najlepszej praktyki rolniczej w oparciu o wyniki badań w zakresie wpływu wapnowania na jakość plonów.

Bez wapnowania trudno utrzymać odczyn gleby na odpowiednim poziomie. Wapnowanie jest konieczne, wapnowanie to fundament, bez wapnowania nie ma odpowiedniego żywienia roślin i nie ma przyswajania składników odżywczych. Nawet najlepsze nawożenie azotem, fosforem, obornikiem czy innymi nawozami nie przyniesie oczekiwanych efektów, ponieważ rośliny mniej efektywnie gospodarują składnikami odżywczymi, które pobierają z gleby. Silne zakwaszenie gleby zmniejsza również aktywność mikroorganizmów rozkładających słomę i resztki pożniwne, dlatego tak ważne jest utrzymywanie pH gleby na odpowiednim poziomie – tłumaczył dr Szczepaniak. W swoim wystąpieniu omówił również oszczędności, jakie niesie za sobą wapnowanie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również wykład Andrzeja Gmiąta, Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzesku, w przystępny sposób przedstawił jak należy prawidłowo wypełnić wniosek o dotację wyjaśniając najistotniejsze zagadnienia oraz omówił procedurę ubiegania się o dofinansowanie.

Dofinansowanie do zakupu wapna

Chcąc wesprzeć rolników w walce z kwaśnymi glebami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. W ramach tego programu rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu wapna. Program został wprowadzony w 2019 roku i potrwa do 2023. Na jego realizację przeznaczono 300 mln zł.

Wapnowanie wapnem pylistym

Gościem wydarzenia był również Jarosław Kuźmiński, który zaprezentował najnowsze wyniki wdrażanej od wielu lat techniki wapnowania wapnem pylistym na całej powierzchni resztek pożniwnych, które praktykuje systematycznie na swoich polach w województwie dolnośląskim.

Uczestnicy spotkania zapoznali się również z wynikami testów na nowym, polskim rozsiewaczu do wapna pylistego, które zostały przeprowadzone na polach w Małopolsce.

Wysokie zakwaszanie gleb w Polsce

Stan zakwaszania gleb w Polsce jest bardzo wysoki i wynosi około 50 % wszystkich gleb. Według badań przeprowadzonych przez IUNG Puławy systematycznie przybywa w Polsce gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych. Największy problem z zakwaszaniem gleb mają obecnie województwa: małopolskie (ponad 60%), podkarpackie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie.

Podsumowując, zakwaszenie gleb jest obecnie najważniejszym czynnikiem ograniczającym plonowanie roślin uprawnych w Polsce. Wapnowanie gleb to jeden z podstawowych, lecz często pomijanych zabiegów agrotechnicznych, które istotnie wpływa na właściwości fizyczne i chemiczne gleby. Zdecydowanie poprawia też możliwości magazynowania wody w glebie, co korzystnie wpływa na system korzeniowy, umożliwiając roślinom przetrwanie okresów suszy, które w ostatnich latach coraz częściej nękają polskie rolnictwo.

Kopalnia Wapienia „Czatkowice” jest jednym z wiodących producentów wapna nawozowego w Polsce.

tekst i fot. Agnieszka Cupiał, Kopalnia Wapienia Czatkowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here