Bardzo trudna sytuacja na rynku zbóż. Na przednówku będziemy mieli prawie trzy razy więcej ziarna!

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca oraz Grupy Dialogu Obywatelskiego „Zboża” przy Komisji Europejskiej polski ekspert Zbigniew Kaszuba zwrócił uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku zbóż spowodowaną presją zboża ukraińskiego. – Wszystko wskazuje na to, że w Polsce na przednówku będziemy mieli prawie trzy razy tyle ziarna, ile w rekordowym roku kiedy było w magazynach około 3,3 mln t.

Dlatego zdaniem polskich organizacji rolniczych niezbędne jest uregulowanie kwestii niekontrolowanego napływu ziarna z Ukrainy głównie poprzez wzmocnienie kontroli na granicach, wręcz potrojenie jej obsady oraz usprawnienie tzw. korytarzy solidarnościowych, których celem jest efektywny i prawdziwy tranzyt zbóż do portów i poza granice Unii Europejskiej.

Zmodyfikować zasady Zielonego Ładu !

Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że niezbędne jest wprowadzenia daleko idących zmian w zasadach Europejskiego Zielonego Ładu, które wpływają negatywnie na opłacalność i wysokość produkcji rolnej. Niestety z wypowiedzi unijnych urzędników wynika, że nie będzie to proste ponieważ najpierw trzeba dokonać otwarcia podstawowego aktu prawnego, czyli rozporządzeń dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej.Nie da się tego dokonać tak po prostu ponieważ musi być na to zgoda Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Do tego jest specjalna procedura, która jednak będzie trwała. Sytuacja rolników jest bardzo trudna a okazuje się, że procedura prawna nie pozwala na szybkie zmiany. Bo zanim otworzy się akty podstawowe to się skończy kadencja PE i KE. To są przygnębiające informacje. Ale być może jednak znajdą się jakieś inne rozwiązania pod wpływem protestów rolników w całej UE – mówił po posiedzeniu Zbigniew Kaszuba z FBZPR.

Uczyć decydentów

W związku ze zbliżającymi się czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Copa-Cogeca wyszła z pomysłem, aby zorganizować dla nowych europosłów spotkania np. w gospodarstwach rolnych podczas, których wyjaśniono by na czym polegają problemu rolników z praktycznym wdrażaniem zasad Zielonego Ładu. – Nie może być tak, że takie przepisy są uchwalana przez osoby, które nie mają pojęcia o podstawowych prawidłach rządzących współczesnym, nowoczesnym rolnictwem. Nowych członków Parlamentu Europejskiego trzeba przeszkolić, aby zrozumieli specyfikę rolnictwa – przekonuje Z. Kaszuba.

Podczas posiedzenia wybrano także przez aklamację nowe władze grupy roboczej. Jej przewodniczącym został Stephan Arens (DBV – Die Deutschen Bauern), a zastępcami Juliusz Młodecki (KRIR) oraz Claude Soudé (FNSEA – Fédération nationale des syndicats d’exploitants Agricoles).

Źródło: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, GRUPA ROBOCZA „ZBOŻA”

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics