Będą nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw

Rząd przyjął projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Proponowane przepisy przewidują nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Na czym ma polegać to wsparcie?

rolnictwo, portal rolny, prow, pomoc unijna dla rolników, pomoc dla rolników, KOWR, ARiMR, MRiRW, Krzysztof Jurgiel

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej trzech programów pomocy na restrukturyzację zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne

Zadłużenie części gospodarstw rolnych, wynikające z powtarzających się szkód powstałych wskutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy kryzysów na rynkach rolnych, uniemożliwia wielu rolnikom dalsze prowadzenie produkcji rolnej.

Z informacji banków kredytujących rolnictwo wynika, że problem z obsługą kredytów ma prawie 2 tys. producentów rolnych.

Zaproponowane wsparcie zostanie skierowane do producentów rolnych prowadzących działalność rolniczą przez co najmniej trzy lata przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia.

Cztery formy pomocy

Propozycja resortu rolnictwa zakłada cztery nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych.

Pierwsza z nich będzie polegała na udzielaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do oprocentowania kredytów restrukturyzacyjnych.

Drugi wariant zakłada udzielanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pożyczek na spłatę zadłużenia.

Kolejną formą pomocy będzie udzielanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa gwarancji spłaty kredytów restrukturyzacyjnych.

Natomiast ostatnia opcja wsparcia zakłada przejęcie zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne przez KOWR.

Restrukturyzacji podlegać będą długi o charakterze pieniężnym, które powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej obejmujące kapitał, odsetki i inne opłaty związane z obsługą zadłużenia.

Zaproponowano, aby nowe przepisy weszły w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jednocześnie minister rolnictwa i rozwoju wsi dokona notyfikacji w Komisji Europejskiej projektów trzech programów pomocy, tj.: pożyczek i preferencyjnych kredytów na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej oraz gwarancji spłaty tych kredytów.

oprac. Kamila Szałąj, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here