„Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” – finał konkursów prewencyjnych KRUS dla dzieci!

„Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała w 2024 roku XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci oraz V Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym.

„Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” – finał konkursów prewencyjnych KRUS dla dzieci!

Organizacja konkursów jest jednym z licznych działań prewencyjnych Kasy, stanowiących merytoryczną treść projektu KRUS „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”. Projekt integruje wszystkie dotychczasowe formy oddziaływania prewencyjnego KRUS, takie jak: kampanie, szkolenia, konkursy, stoiska informacyjno-prewencyjne, publikacje, działania na rzecz właściwej produkcji i dystrybucji bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników.

XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi” organizowany jest od 2011 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Tegoroczna XIV edycja została objęta patronem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem Konkursu była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a współorganizatorami: Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym było AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat medialny sprawowali: TVP INFO, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, magazyn rolniczy „Agro Profil”, portale: „Gospodarz.pl – Twój Portal Rolniczy”, „Agronews.com.pl” i „Wieści Rolnicze”. XIV edycja Konkursu poświęcona była popularyzowaniu wśród najmłodszych zaleceń prewencyjnych dotyczących zdrowia rolników i ich rodzin oraz zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich, w podziale na dwie grupy wiekowe, dla klas 0-3 i 4-8. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A-3, jak najlepiej obrazującej hasło „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Swoje prace plastyczne przesłało 30 332 uczniów z 2 807 szkół podstawowych z terenów wiejskich. Oceniały je najpierw Wojewódzkie Komisje Konkursowe, które wybrały 96 laureatów – spośród nich Centralna Komisja Konkursowa wyróżniła 50 najlepszych.

V Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”

V Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym adresowany był do dzieci urodzonych w latach 2009-2013, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu. Tegoroczna edycja, objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej, służyła popularyzowaniu wśród najmłodszych zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Konkurs przebiegał pod patronatem medialnym
TVP INFO.

Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy, max. 30), odnoszącej się do zakresu merytorycznego kampanii prewencyjnych realizowanych przez KRUS w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”, tj. popularyzującej zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz wiedzę o zagrożeniach wypadkowych. W piątej edycji konkursu uczestniczyło 1 863 dzieci.

Zgłoszone rymowanki, zgodnie z Regulaminem Konkursu, w pierwszej kolejności oceniły Wojewódzkie Komisje Konkursowe, a na etapie centralnym – powołana przez Prezesa KRUS Centralna Komisja Konkursowa, która wybrała 20 zwycięskich prac spośród 48 zakwalifikowanych.

Uroczysta Gala 14 czerwca w Auli Kryształowej SGGW

Nagrody zostaną wręczone laureatom obu Konkursów podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 14 czerwca 2024 r. o godz. 10:00 w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ul. Nowoursynowskiej 166/9 w Warszawie.

Podczas Gali Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainauguruje także VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – recepta na zdrowie w gospodarstwie rolnym”.

Źródło: KRUS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics