Białko-lokomotywa wpływa na długość życia pszczół

Naukowcy głowiący się nad przyczynami masowego wymierania pszczół miodnych odkryli białko, które sprzyja zdrowiu tych owadów i przedłuża ich życie – informuje serwis PhysOrg.

"Dokładne analizowanie molekuł, które warunkują zdrowie pszczół jest niezwykle ważne dla przemysłu spożywczego oraz dla globalnego zaopatrzenia w żywność" – podkreśla dr Heli Havukainen z Norweskiego Uniwersytetu Nauk Biologicznych.

Jedną z takich molekuł jest witelogenina, białko żółtkowe, które wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz posiada właściwości antyoksydacyjne. Białko to stymuluje ponadto aktywność pszczół w zakresie różnego rodzaju zachowań społecznych, jak opieka nad młodymi osobnikami czy poszukiwanie pożywienia. Wszystkie te właściwości sprawiają, że im więcej białka, tym dłuższe jest życie pszczoły.

By poznać mechanizm działania witelogeniny, Havukainen przyjrzała się bliżej jej budowie. Swoje wnioski postanowiła przedstawić na przykładzie pociągu.

"Witelogenina przypomina pociąg towarowy z lokomotywą i wagonami. Białko jako swój ładunek przewozi tłuszcz, który pobiera z komórek tłuszczowych zlokalizowanych na głównej stacji, czyli w brzuchu pszczoły. Pociąg przemieszcza się wraz z krwią dostarczając tłuszcze do różnych stacji na swojej trasie" – wyjaśnia badaczka.

"Zauważyłam, że zamiast zaczynać swoją podróż z głównej stacji, niektóre cząsteczki witelogeniny ulegają podziałowi i lokomotywa odłącza się od wagonów. Bez lokomotywy ładunek nie może się ruszyć, więc zostaje w komórkach tłuszczowych, podczas gdy lokomotywa znika. Wkrótce potem okazało się, że jest to zachowanie typowe dla witelogeniny" – mówi Havukainen.

Jak podkreślają naukowcy, to, w jaki sposób witelogenina porzuca swój wagon pod wpływem zmieniających się warunków chemicznych, jest ważnym pytaniem, na które będą starali się w najbliższym czasie odpowiedzieć.

Obecnie poszukują czynnika, który powoduje rozpad owego kruchego połączenia. Zamierzają zatrzymać proces separacji, by ustalić, dlaczego lokomotywa czasami porzuca wagon i podróżuje sama oraz jakie ma to konsekwencje dla pszczół.

Pszczoły miodne są najbardziej efektywnymi zapylaczami wielu rodzajów upraw, co czyni je niezbędnym elementem w procesie produkcji żywności. Wymieranie kolonii pszczół w Europie i Stanach Zjednoczonych rodzi jednak coraz większe obawy. Szacując wartość ekonomiczną wynikającą z zapylania roślin przez pszczoły w Europie na 22 mld euro, Unia Europejska zobowiązała się przeznaczyć większe fundusze na badania.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here