Gdzie kupić dobre sadzeniaki ziemniaka?

Kłopoty z zakupem wartościowego materiału sadzeniakowego znają wszyscy rolnicy uprawiający ziemniaki. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: malejący areał tego gatunku, słaba podaż poszukiwanych odmian i dość wysokie koszty sadzeniaków w połączeniu z niepewnością o rzeczywistą ich jakość.

Przyczyniają się one często do  odwlekania  decyzji dotyczącej wymiany sadzeniaków. Czy jednak warto sadzić  długo ten sam materiał? Uzyskanie lepszych plonów szybko rekompensuje poniesiony wydatek. Z pewnością wymiana całości sadzeniaków na nowe jest dużym obciążeniem finansowym dla gospodarstwa, toteż wielu rolników stosuje stopniową wymianę – np. co roku na ¼ areału uprawy w gospodarstwie. W ten sposób całkowita wymiana dokonuje się w ciągu 4 sezonów, ale daje to okazję do sprawdzenia nowej odmiany w kilku sezonach, często znacznie różniących się pod względem pogody i zdrowotności tej rośliny.

Wymian sąsiedzka nie jest godna polecenia, ponieważ zakup sadzeniaków niekwalifikowanych nie podlega żadnej kontroli pod względem obecności chorób i szkodników, w tym kwarantannowych i może potencjalnego nabywcę narazić na kłopoty związane z kilkuletnim zakazem uprawy po ich ujawnieniu przez służby ochrony roślin. W przypadku gospodarstw w których ziemniak stanowi istotny element w zmianowaniu może to być dotkliwa strata. Należy również pamiętać, iż tzw. „wyradzanie się ziemniaków” spowodowane głównie obecnością wirusów ciężkich przenoszonych za pośrednictwem materiału sadzeniakowego nasila się w kolejnych sezonach i sadzeniaki nie posiadające atestu fitosanitarnego mogą być zainfekowane, w związku z tym przenosimy tylko zawirusowany materiał na nowe pola. Ziemniaki porażone chorobami wirusowymi będą plonowały coraz gorzej, pogarsza się również ich jakość, maleje udział bulw handlowych w plonie. Oprócz głównych sprawców postępującej degeneracji w wyniku porażenia bulw wirusem X, Y, czy L rolnicy w materiale sadzeniakowym nieznanego pochodzenia mogą spodziewać się innych „niespodzianek”, w tym najgroźniejszej: bakteriozy pierścieniowej, lub np. cyst mątwika ziemniaczanego.

\"AgroNews,Sposobem uniknięcia kłopotów jest zakup sadzeniaków kwalifikowanych, posiadających niezbędne badania fitosanitarne i z pewnego źródła.
Sprzedaż sadzeniaków prowadzą zarówno przedsiębiorstwa nasienne, hodowle ziemniaka, jak również indywidualni producenci zajmujący się nasiennictwem tego gatunku. Na terenie województwa lubelskiego większość produkcji  i sprzedaży sadzeniaków koncentruje się głównie w powiatach na północy województwa: Biała Podlaska, Radzyń, Łuków, oraz pobliskich Siedlcach. Sadzeniaki corocznie sprzedaje lubelska Centrala Nasienna. Część plantatorów zaopatruje się w dobrze zaopatrzonej Centrali Nasiennej w Warszawie. Wiele nowych odmian  oferuje  m. in. Centrala Nasienna w Sieradzu i firma Granum w Wodzieradach w pow. łaskim. Aktywnie na naszym rynku działają również zagraniczne firmy nasienne, jak Agrico, Solana, czy Europlant, oferując rolnikom dowóz wybranych odmian wprost do gospodarstwa, zależy to jednak od wielkości zamówienia. Funkcjonuje dobrze tzw. bank ofert sprzedaży sadzeniaków, w którym podane zostały ważniejsze punkty sprzedaży sadzeniaków na terenie całego kraju  dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin www.ihar.edu.pl w zakładce „sprzedaż sadzeniaków”. Potencjalnym nabywcom daje to rozeznanie o dostępności poszczególnych odmian. Do „banku ofert” w bieżącym sezonie zgłosiło się 13 producentów z terenu naszego województwa, oferując wiele atrakcyjnych odmian jadalnych i kilka skrobiowych. Umożliwia to rolnikom zakup wartościowego materiału bez konieczności dalekich wyjazdów.

Pamiętajmy, iż jedynie zakup zdrowego materiału sadzeniakowego jest gwarancją uzyskania  odpowiedniej jakości zbioru , oraz że zakupione sadzeniaki będą odpowiadały faktycznie  tej odmianie, którą chcieliśmy zakupić.

Wojciech Rysak

Źródło: Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.wodr.konskowola.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE