Biostymulacja a czynniki stresowe roślin

Stresy środowiskowe (abiotyczne) to np. ekstremalne wahania temperatur czy susza. Narażone są na nie wszystkie rośliny wyższe, w tym zboża. Czynniki stresowe roślin są główną przyczyną zmian zachodzących w ich metabolizmie i funkcjonowaniu całego organizmu.

Wysokie temperatury w dzień, dochodzą nawet do 20°C. Zaraz po nich następują bardzo niskie lub ujemne temperatury w nocy. Dochodzi do tego powszechnie występująca susza oraz wiążący się z tym efekt fitotoksyczności. Te czynniki stresowe mogą przyczyniać się do spadku potencjału plonowania naszych upraw.

Dlaczego biostymulacja roślin jest potrzebna?

Zboża, jak i wiele innych roślin rolniczych, są wrażliwe na występujące wahania temperatur. Wraz z końcem marca pojawiły się przymrozki dochodzące nawet do -9°C. Natomiast za dnia temperatura wahała się w przedziale 12-20 °C. Najbardziej ucierpiały nie tylko odmiany mniej odporne na niskie temperatury. Rośliny znajdujące się wówczas w fazie krzewienia także poniosły stratę. Temperatury poniżej zera powodują, że rośliny są bardziej podatne na uszkodzenia. Częściej doskwierają im też infekcje patogenów. Duże spadki temperatury przyczyniają się również do zaburzeń w pobieraniu makro- i mikroskładników. Pogarsza się przez to kondycja i wigor roślin. Ich regeneracja po wystąpieniu czynnika stresowego zachodziłaby zapewne dużo szybciej, gdyby nie brak wody. Powszechnie panująca susza pogłębia bowiem stres roślin. Starsze liście zaczynają obumierać. Na wielu plantacjach można zaobserwować pousychane końcówki liści. Widoczne są też niedobory składników pokarmowych (antocyjanowe przebarwienia na liściach świadczące o niedoborze fosforu). W takim wypadku może pomóc biostymulacja roślin.

Susza potęguje negatywny efekt, jaki wywołują czynniki stresowe roślin Źródło: Adobe Stock

Fitotoksyczność

Zboża ozime znajdują się obecnie w fazie krzewienia. Rolnicy zaczynają wykonywać zabiegi pestycydami. Przy niskich temperaturach i braku wody skutkuje to występowaniem zjawiska fitotoksyczności. Efektem tego są nie tylko widoczne na wielu plantacjach zżółknięte końcówki liści. Spotyka się też zdeformowane całe rośliny. Ponadto chlorotyczne lub nekrotyczne plamy na liściach nie stanowią wyjątku. Wyhamowuje także wzrost i rozwój roślin. W większości przypadków objawy te mają charakter przejściowy. Nie wyklucza to jednak, iż jest to ogromny stres dla roślin. Rzutuje on na ich dalszy wzrost i rozwój. W konsekwencji może oznaczać straty w plonie.

W czasie wegetacji zbóż trudno wyróżnić okresy, w których brak wody, przymrozki i objawy fitotoksyczności miałyby niewielki wpływ na dalszy rozwój i plonowanie roślin.

Czynniki stresowe roślin – skutki

Skutki wystąpienia wymienionych czynników stresowych w kluczowych fazach rozwojowych zbóż obrazuje rysunek:

Należy pamiętać, że właśnie teraz programujemy plony naszych roślin

 

Jak wspomóc rośliny?

Do planowania zabiegów w zbożach ozimych trzeba podchodzić pragmatycznie. Powodem tego jest obecna sytuacja pogodowa i występująca susza. Z rolniczego punktu widzenia bardzo ważne są zabiegi T1 oraz regulacja wzrostu. Jednak pamiętajmy, że występujące czynniki stresowe roślin zwiększają zapotrzebowanie zbóż na składniki pokarmowe. Brakować może zwłaszcza azotu, fosforu i potasu. Na plantacjach już uwidaczniają się niedobory tych pierwiastków. Dlatego też w obecnej sytuacji powinniśmy je jak najszybciej uzupełnić.

W odpowiedzi na czynniki stresowe roślin proponujemy zastosowanie organiczno-mineralnego nawozu. Maral NPK 6-5-5-1 Zn zawiera kompleks RyZea Plus. Jest to ekstrakt z bioaktywnych molekuł alg morskich oraz niezbędne składniki pokarmowe. Należy dodać, że są one łatwo przyswajalne dla roślin. Dolistne stosowanie podstawowych makroskładników oraz cynku złagodzi stres roślin. Dodatkowo zaktywizuje procesy metaboliczne. Uzupełnienie potasu poprawi gospodarkę wodną roślin i transport składników pokarmowych. Fosfor natomiast bezpośrednio wpłynie na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, kwitnienie i zawiązywanie ziaren. Zawarty w produkcie azot będzie zaś pozytywnie oddziaływał na dalszy rozwój oraz plonowanie roślin. Dodatek cynku pozwoli na lepsze jego wykorzystanie przez roślinę.

Co więcej? Występujący w produkcie Maral NPK 6-5-5-1 Zn ekstrakt z alg morskich przyczynia się do stymulacji wzrostu i rozwoju roślin. Pomoże, zwłaszcza gdy czynniki stresowe pojawią się kolejno po sobie. Dostarczy roślinom zawartych w algach fitohormonów, cytokinin, giberelin, aminokwasów, betainy, oligosacharydów i kwasu alginowego. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu roślin.

Źródło: Agrosimex

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + five =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,106ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE