Branża przyczep nadal kuleje. Jest zmiana na podium

W październiku 2016 roku zarejestrowano 155 nowych przyczep rolniczych, jest to wynik słabszy od tego osiągniętego w analogicznym okresie 2015 roku o 9 procent. Taka ilość rejestracji oznacza jednak wzrost o 4 proc. w porównaniu do września br. – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

 

\"rolnictwo,

 

Od początku roku zarejestrowano 2602 nowe przyczepy, dla porównania w analogicznym okresie roku 2015 liczba rejestracji wynosiła 5687 – w takim ujęciu rok ubiegły był lepszy pod względem sprzedaży o 54proc.

Liczba rejestracji przyczep utrzymuje się na niezmiennie niskim poziomie. Do końca roku pozostały dwa miesiące, a więc sukcesem będzie dociągnięcie do 3000 rejestracji na koniec grudnia. Nowa przyczepa przy obecnej koniunkturze rynku nie jest produktem pierwszej potrzeby i to widać w wynikach sprzedaży – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Nowy producent na podium

Tabelę producentów cieszących się największą popularnością ponownie otwiera firma Pronar. Producent z Podlasia zanotował rejestrację 59 przyczep. Jest to wynik zbliżony do tego osiągniętego w październiku 2015 roku. Drugą lokatę utrzymał Metal-Fach, producent odnotował 24 proc. wzrost sprzedaży w odniesieniu do września tego roku. Łączna ilość sprzedanych przyczep Metal-Fachu w październiku 2016 była równa 26. Zmiana na podium dotyczy trzeciego miejsca, na którym uplasował się Wielton z rejestracją 13 przyczep rolniczych. Producent z Wielunia odnotował również największy wzrost w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku – 86 proc.

Podział pod względem tonażu

Największą popularnością w październiku cieszyły się przyczepy z segmentu 10-13 ton, zarejestrowano 40 takich przyczep co daje 26 proc. udział w całej październikowej rejestracji. Drugim najpopularniejszym tonażem w omawianym okresie był przedział między 6 a 7 ton, odnotowano 28 rejestracji przyczep o takiej ładowności. Trzeci pod względem popularności był przedział 13-17 ton – 15 proc. wszystkich przyczep zarejestrowanych w październiku miało taką właśnie ładowność.

Wielkopolska na czele

Największą ilość rejestracji przyczep ponownie odnotowano w województwie wielkopolskim – było ich 23, liczba ta jest bardzo zbliżona do października 2015, kiedy zarejestrowano 24 sztuki. Drugie miejsce również bez zmian – przypadło ono województwu mazowieckiemu z 20 zarejestrowanymi przyczepami rolniczymi. Trzecie miejsce zajęło województwo podkarpackie z 12 rejestracjami. Dla Podkarpacia oznacza to  5% wzrost udziału w rynku, w odniesieniu do października roku ubiegłego.

Redakcja AgroNews, fot. Wielton

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here