Bronisze zostaną sprywatyzowane

Prywatyzacja Warszawskiego Rolno – Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach ma rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku, po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego – poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa.

Rynek w Broniszach ma być sprywatyzowany w trybie oferty publicznej, skierowanej w pierwszym etapie do uprawnionych akcjonariuszy spółki w ramach realizacji prawa pierwszeństwa.

Trwają jeszcze prace przy przygotowaniu prospektu emisyjnego.

 

\"\"

 

 

Będzie to już kolejna próba sprywatyzowania tego rynku hurtowego. W poprzedniej ofercie, którą przeprowadzono w pierwszej połowie 2012 r., akcje Bronisz nie znalazły nabywców.

Czytaj także:
Ceny malin, czarnych porzeczek i wiśni w skupie!

Które warzywa jemy najchętniej?
Unijne standardy owoców i warzyw

Przygotowania do prywatyzacji rynku hurtowego w Broniszach rozpoczęły się w 2010 r. W grudniu 2011 r. Komisja Papierów Wartościowych zatwierdziła prospekt emisyjny, który przewidywał trzyetapowy proces prywatyzacji.

W 2012 r. ogłoszona została oferta na zakup akcji Bronisz. Skarb Państwa zaoferował do sprzedaży 71,1 tys. akcji, stanowiących 59,32 proc. kapitału zakładowego spółki. Cena za jedną akcję została ustalona na 2536 zł. W opinii uprawnionych inwestorów była ona jednak za wysoka.

Według prezesa Bronisz Mirosława Mazuruka, przygotowywany proces prywatyzacji będzie przebiegał tak samo, jak poprzedni.

W pierwszym etapie akcje zostaną zaoferowane dotychczasowym akcjonariuszom, czyli 850 osobom. Jeżeli walory nie znajdą nabywców, wówczas będą mogły je kupić instytucje posiadające akcje Rynku Hurtowego. W trzecim etapie prywatyzacji na akcje będą mogli zapisywać się m.in. producenci rolni, rolnicze spółdzielnie produkcyjne i przedsiębiorstwa rolne współpracujące ze spółką przez co najmniej dwa lata.

Akcjonariuszami Warszawskiego Rolno – Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach są: ministerstwo skarbu, które posiada ponad 59 proc. akcji, producenci, hurtownicy – ok. 22,5 proc., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – 12,5 proc., PZU Życie SA – 2,28 proc., Bank Zachodni WBK – 0,83 proc. oraz gmina Ożarów Mazowiecki – 0,08 proc. akcji.

Bronisze to największy rynek hurtowy owoców, warzyw i kwiatów w Polsce. Na 40 hektarach znajduje się 8 hal targowych i magazyn wysokiego składowania. Przychody za 2012 r. wyniosły 48,3 mln zł; spółka w tym roku wypłaci dywidendę w wysokości 9 mln zł.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here