Zboża tanieją!

Od kilku tygodni wyraźnie obniżają się  ceny zbóż w Polsce – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

O ile, pomimo notowanych ostatnio spadków, ceny pszenicy można jeszcze uznać za stosunkowo wysokie, o tyle ceny żyta są już na niskim poziomie. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny większości rodzajów zbóż  potaniały o kilkanaście procent. Pomiędzy pierwszym tygodniem maja,  a pierwszym tygodniem lipca najbardziej potaniało żyto – o 14%.

 

\"Zboża

 

Jęczmień, pszenżyto i pszenica konsumpcyjna stały się  o około 10% tańsze. Nieco mniejszy, bo 8-procentowy spadek spotkał ceny pszenicy paszowej. Mocno trzymają  się  za to ceny kukurydzy (obniżka o 3%), bo do jej zbiorów pozostało jeszcze sporo czasu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w tym samym czasie złoty dosyć mocno osłabił się  względem euro. Gdyby nie to, prawdopodobnie spadki cen zbóż na rynku krajowym byłyby jeszcze głębsze.

W pierwszym tygodniu lipca (1-7.07) przeciętna cena zakupu żyta przez młyny podawana przez Ministerstwo Rolnictwa wyniosła 599,9 zł/t. Tym samym po raz pierwszy od października 2010 r. spadła poniżej progu 600 zł/t. Była jednocześnie aż o 28% niższa niż dokładnie rok wcześniej. Tego poziomu cen nie można uznać za wysoki. Cena na początku lipca była już tylko o 1% wyższa od średniej ceny w ostatnich pięciu sezonach (2008/09-2012/13). Sytuacja ta wynika z dobrych zbiorów żyta w 2012 r. i oczekiwanych wysokich zbiorów w roku bieżącym. Od kilku lat sytuacja na rynku żyta układa się na kształt dwuletniego ”cyklu żytniego”.
 

Czytaj także:
Zobacz czego możesz się spodziewać po zbiorach!

Prognozy dla tegorocznych zbiorów
Dopłaty do materiału siewnego 2013 – podsumowanie ARR!


Dwa lata stosunkowo niskiej podaży i wysokich cen, a potem dwa lata wysokiej podaży i niskich cen. W sezonach 2010/11 i 2011/12 żyto było stosunkowo drogie, w pewnych okresach droższe nawet niż pszenica. W sezonie 2012/13 żyto bardzo potaniało i na razie wygląda  na to, że stosunkowo tanie będzie również w sezonie bieżącym. O ile na rynku pszenicy, kukurydzy i jęczmienia ceny krajowe w zdecydowanej mierze zależą od sytuacji na rynkach zagranicznych, o tyle na rynku żyta, którego Polska jest znaczącym producentem, sytuacja krajowa ma duże znaczenie dla kształtowania się cen. Mimo sporych spadków, ceny pszenicy wciąż można uznać za stosunkowo wysokie.

W pierwszym tygodniu lipca wg danych MRiRW pszenica kupowana przez młyny kosztowała przeciętnie 885 zł/t, a pszenica kupowana przez zakłady paszowe była nieco droższa i kosztowała 894 zł/t. Ceny jak na razie są na zbliżonym poziomie jak przed rokiem – odpowiednio o 3% niższym i o 1% wyższym. Inaczej niż w przypadku żyta wypada porównanie ze średnimi cenami w poprzednich pięciu sezonach. Pszenica konsumpcyjna jest wciąż o 19%, a pszenica paszowa o 28%droższa.Zresztą  droższe niż przeciętnie w ostatnich sezonach są również inne zboża paszowe: pszenżyto o 28%, kukurydza o 21%, jęczmień o 18%.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

UOKiK zachęca rolników do wypełnienia ankiety dotyczącej nieuczciwych praktyk

Jesteś dostawcą produktów-rolno spożywczych i doświadczyłeś nieuczciwych praktyk sieci handlowej? Zawiadom nas! Wypełnij ankietę, którą UOKiK wysłał do twojej organizacji branżowej. Gwarantujemy pełną anonimowość...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics