CBA: wyłudzono 7,5 mln zł z ARiMR

CBA złożyło zawiadomienia do poznańskiej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez osobę z byłego kierownictwa poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i prezesa spółki–grupy. Mieli oni wyłudzić 7,5 mln zł z ARiMR.

rolnictwo, portal rolny, ARiMR, CBA, dopłaty, zysk rolnika,


Ustalenia agentów CBA wskazują, że poznański ARiMR wydał decyzję o przyznaniu jednej z grup producentów owoców i warzyw wielomilionową dotację na zakup nieruchomości z magazynami położonej w województwie pomorskim. Oddział agencji nie sprawdził, dlaczego na przestrzeni 8 miesięcy (od sierpnia 2011r.  do maja 2012 r.)  wartość nieruchomości wzrosła z kwoty 0,5 mln zł wynikającej z pierwszych dokumentów aż po blisko 9,5 mln zł, która widniała już później, w dokumentach złożonych o konkretne dofinansowanie.

– Gwałtowny i skokowy, aż 19. krotny wzrost wartości nieruchomości w tak krótkim okresie budzi uzasadnione wątpliwości, czy celem transakcji nie było wyłudzenie środków publicznych – wyjaśnia Piotr Kaczorek z CBA.

Zarzuty także dla prezesa spółki

Zawiadomienie CBA obejmuje także prezesa zarządu spółki w zakresie doprowadzenia ARiMR do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie tej instytucji w błąd – przestępstwa oszustwa. Jak ustaliło CBA prezes spółki-grupy, reprezentujący interesy grupy producentów owoców i warzyw,  kupił tę nieruchomość od osoby powiązanej z nim rodzinnie.

CBA wniosło do prokuratury o powierzenie przeprowadzania postępowania w całości poznańskiej Delegaturze  Biura.

oprac. Kamila Szałaj, fot. CBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here