Zwalcza chwasty, zwiększa plony. Żukbot znów doceniony

Duży sukces studentów z Politechniki Gdańskiej. Ich wynalazek – robot rolniczy Żukbot, wygrał polską edycję. Ale to nie pierwsze zwycięztwo robotyków ze stowarzyszenia SKALP. Żukbot zdobył wysoką lokatę także na czerwcowych zawodach Field Robot Event na Uniwersytecie Harpera Adamsa w Wielkiej Brytanii, o czym pisaliśmy TU.

rolnictwo, portal rolny, rzepak, zaprawy,  środki ochrony roślin, pielenie, chwasty,

Żukbot to robot wykonany przez gdańskie Stowarzyszenie Robotyków SKALP. Wynalazek ten łączy ze sobą dane satelitarne, precyzyjne pomiary gleby oraz autonomiczne roboty. Cały system pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji żywności.

Rosnące ceny pracy ludzkiej, jak również zwiększające się zapotrzebowanie na żywność wymaga ciągłego rozwoju technologii agrarnych. Robot rolniczy Żukbot został zaprojektowany jako wsparcie dla nowoczesnego rolnika. Inteligentny oprysk, wykorzystanie technologii satelitarnych, precyzyjne pomiary gleby czy rejestracja warunków pogodowych to tylko niektóre z jego funkcji. Korzyści płynące z robota rolniczego to min. redukcja zużycia środków chemicznych, zwiększenie plonów oraz zmniejszenie kosztów upraw.

– Wszystkie 26 zwycięskich aplikacji ESNC zapewnia nowe produkty i usługi, które pomagają w postępie w zakresie przestrzeni kosmicznej – podkreśla Thorsten Rudolph, dyrektor zarządzający w AZO Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen, które jest organizatorem ESNC.

Stowarzyszenie Robotyków SKALP to interdyscyplinarny zespół skupiający elektroników, automatyków oraz informatyków pracujących nad rozwiązaniami z zakresu robotyki. W czerwcu 2017 roku wraz z robotem Żukbot, zespół SR SKALP zajął 1 miejsce w kategorii precyzyjnego oprysku podczas Field Robot Event organizowanego na Harper Adams University w Wielkiej Brytanii. Oprócz projektowania dużych robotów, SR SKALP zajmuje się również działalnością edukacyjną oraz jest organizatorem jednego z największych turniejów robotycznych w Polsce.

European Satellite Navigation Competition (ESNC), znany także jako Galileo Masters to konkurs mający na celu rozwój pomysłów i projektów wykorzystujących systemy nawigacji satelitarnej w różnych zastosowaniach. W tegorocznej edycji ESNC przyznano nagrody o wartości ponad 1 mln EUR.

Redakcja AgroNews, fot. SR SKALP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here