Cena tuczników oderwała się od niemieckich notowań

Cena tuczników w Niemczech od ponad dwóch miesięcy stoi w miejscu. A u nas stale spada, choć do tej pory ściśle zależała od notowań na giełdzie za Odrą.

Cena tuczników, trzoda chlewna, cena świń

Do niedawna skupujący tuczniki w Polsce ustalali ceny ściśle w odniesieniu do notowań na niemieckiej giełdzie VEZG. Teraz to się zmieniło.

– W Niemczech od wielu tygodni cena tuczników stoi w miejscu na poziomie 1,36 €/kg tuszy.(VEZG) Wszystkie planowane dostawy są realizowane bez opóźnień, a linie ubojowe pracują z pełną wydajnością – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Ale w Polsce cena tuczników oderwała się od notowań niemieckich i ku zaskoczeniu wielu producentów żywca podąża nieznacznie w dół.

– W Polsce, oprócz większej produkcji żywca, w notujemy przyrost importu wieprzowiny. Od stycznia do września br. do kraju wjechała wieprzowina, która w przeliczeniu na żywiec daje równowartość ponad 8 mln sztuk dodatkowych tuczników. Tuczniki te mogłyby przecież być produkowane w kraju – podkreśla Dargiewicz.

Jest szansa na wzrost cen

Poprawa rynku żywca wieprzowego w UE może zależeć od sytuacji w Chinach.

– Potwierdzanie kolejnych ognisk ASF w różnych prowincjach Państwa Środka będzie miało wpływ na lokalne wzrosty cen wieprzowiny. Niektórzy eksperci szacują, że ceny żywca mogą wzrosnąć o 20-30%. Jeżeli taki scenariusz się potwierdzi, to należy oczekiwać większego eksportu na rynek chiński, co może w konsekwencji doprowadzić do poprawy cen w UE – przewiduje Dargiewicz.

Redakcja AgroNews, na podst. KZP-PTCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here