Ceny drobiu będą kosmiczne, a wszystko przez celowe działanie rządu

Ceny drobiu znów poszły mocno w górę – alarmują eksperci. Tym razem jednak nie z powodu inflacji, a celowych działań polskiego rządu, który chce zakazać wytwarzania i używania pasz z dodatkiem GMO. Zakaz ma zacząć działać od stycznia 2024 roku.

Ceny drobiu będą kosmiczne, a wszystko przez celowe działanie rządu

Ceny pasz to ponad 70 procent kosztów produkcji drobiu w Polsce. Wprowadzenie zakazu korzystania z pasz modyfikowanych genetycznie spowoduje automatycznie zwiększenie kosztów związanych z zapewnieniem na rynku produktów odpowiadających polskiemu prawu. Mięso drobiowe jest chętnie wybierane przez konsumentów i jest zaliczane do podstawowego koszyka zakupowego. „Wzrost jego ceny to silny impuls inflacyjny w obszarze szczególnie wrażliwym dla konsumentów” – mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo – Paszowej. Jednocześnie wyższe koszty produkcji a tym samym wzrost cen w sklepach będzie dotyczył również innych rodzajów produkcji zwierzęcej korzystających obecnie z pasz GM – dodaje Piątkowska

Koszty poniesie konsument

Co ciekawe – rząd w swoich ocenach twierdzi, że zmiana nie będzie miała wpływu na grubość portfela Polaków. „Regulacja nie wpłynie także zarówno na finanse publiczne, jak i finanse sektora prywatnego” – czytamy w projekcie rządowej ustawy przedłożonej Sejmowi. Co innego mówią proste, ekonomiczne fakty przedstawiane przez środowisko producentów drobiu, które będzie musiało zapełnić luki na rynku. Każde takie zapełnienie luk wiąże się z kosztami, które ostatecznie poniesie konsument – mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Polska jest największym w UE producentem mięsa drobiowego i co się z tym wiąże, znaczącym odbiorcą pasz. Ponad 50 % tej produkcji jest przeznaczone na eksport. Rozwój tego sektora był możliwy dzięki wytwarzaniu wysokiej jakości produktów przy zachowaniu dyscypliny związanej z kosztami produkcji. Wejście w życie zakazu zmniejszy konkurencyjność tego sektora, w szczególności, że żadne państwo Unii Europejskiej nie wprowadziło podobnego zakazu. W wymiarze międzynarodowym należy też zauważyć, że bardzo ważną konsekwencją wejścia w życie niniejszego zakazu będzie zastąpienie krajowych produktów pochodzenia zwierzęcego tańszymi, sprowadzanymi z innych krajów UE i państw trzecich, które to będą pozyskiwane od zwierząt karmionych paszami GM. Należy tutaj dodać, że w przypadku państw trzecich zagrożenie jest nie tylko ekonomiczne, ale i jakościowe, gdyż wymogi produkcyjne w Polsce i UE są dużo wyższe niż w innych regionach świata.

Przydomowy chów drobiu – od czego zacząć?

Utrata konkurencyjności oraz rynków zbytu będzie prowadziła do ograniczenia krajowej produkcji drobiarskiej a co za tym idzie obniży się zapotrzebowanie na pasze. Na cele paszowe zużywamy ponad 17 mln ton, czyli ponad 60% ogółu produkcji zbóż. Spadek zapotrzebowania na surowce do produkcji pasz spowoduje obniżenie cen na zboża w warunkach stale rosnących kosztów produkcji.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics