Ceny energii elektrycznej w Polsce: Ile będziemy płacić od 1 lipca?

Od 1 lipca 2024 roku średnia cena energii elektrycznej w zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) taryfach wyniesie 622,8 zł za MWh. Jednakże, dzięki obowiązującym przepisom utrzymującym zamrożenie cen, gospodarstwa domowe zapłacą 500 zł za MWh netto.

Zgodnie ze szacunkami URE, miesięczny rachunek za prąd dla przeciętnego gospodarstwa domowego wzrośnie o około 30 zł miesięcznie.

Prezes URE zatwierdził taryfy dla pięciu tzw. sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea, Energa Obrót i Tauron Sprzedaż GZE. Te taryfy obowiązywać będą od 1 lipca 2024 roku do końca 2025 roku.

– Zatwierdzone dziś taryfy to efekt dialogu Regulatora z każdym ze sprzedawców, który trwa do czasu, aż Prezes URE nie ma pewności, że finalny, zatwierdzony poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez przedsiębiorców – wyjaśnia Rafał Gawin, Prezes URE.

Warto podkreślić, że zatwierdzone taryfy są wynikiem dialogu Regulatora z każdym ze sprzedawców. Jak dodano, od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh.

Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym – powiedział Rafał Gawin, Prezes URE. – Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego.

Źródło: URE

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics