Ceny mleka szybują w górę!

Ostatnie miesiące 2012 r. przyniosły poprawę sytuacji na krajowym rynku mleka – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Według najnowszych danych GUS w listopadzie mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 121,64 zł/hl, tj. więcej o ponad 3% wobec października br. i zaledwie o 4% mniej od niemalże rekordowego listopada ubiegłego roku. Tym samym cena mleka przekroczyła o 8% średnią cenę  notowaną  w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat.
 

 

\"Ceny

 

Warto zwrócić uwagę na pogłębiające się regionalne zróżnicowanie cen. W ubiegłym miesiącu mleko podrożało w największym stopniu w województwach o wyższych niż przeciętnie cenach skupu, tj. lubuskim – o prawie 8% w relacji miesięcznej do 131,53 PLN/h – warmińsko-mazurskim – o prawie 4% do 124,16 PLN/hl, oraz zachodniopomorskim – o 4% do 127,85 PLN/hl.

 

Czytaj: Jest szansa na wzrost cen skupu mleka

Znacznie niższe przyrosty (poniżej 2% wobec października br.) odnotowano w województwie podkarpackim i małopolskim, gdzie mleko w skupie jest najtańsze. Oczekujemy, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2013 r. dynamika wzrostowa prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są nawet niewielkie spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na relatywnie wysokim poziomie.

Czytaj: Protest w obronie mleka!

Szczególnie w II połowie roku będą przypuszczalnie wyższe, niż w II połowie 2012 roku. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji będą się prawdopodobnie stabilizowały (a w przypadku nawozów możliwe są nawet nieznaczne obniżki), powinno to poprawić opłacalność produkcji mleka w przyszłym roku.
 
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here