Ceny podstawowych produktów rolnych w dół

W lipcu 2017 r., w skupie odnotowano spadek cen większości podstawowych produktów rolnych, wzrosły jedynie ceny żywca drobiowego i mleka. Natomiast na targowiskach utrzymał się wzrost cen większości podstawowych produktów rolnych, tańszy niż przed miesiącem był żywiec wołowy.

\"\"
 

Na przestrzeni roku na obu rynkach wzrosły ceny podstawowych produktów roślinnych i zwierzęcych. Niższe niż przed rokiem były w skupie ceny żywca wieprzowego i drobiowego, a na targowiskach ceny ziemniaków.

Jak analizują specjaliści ceny produktów rolnych, podobnie jak przed miesiącem wskazały na szeroki zakres wzrostu cen w ujęciu rocznym. Ich spadek odnotowano jedynie w przypadku trzody chlewnej (-0,4% r/r), drobiu (-1,1% r/r) oraz kukurydzy (-1,9% r/r).

\"\"

Warto zauważyć, że ceny skupu trzody chlewnej obniżyły się w ujęciu rocznym po raz pierwszy od kwietnia 2016 r. W ujęciu miesięcznym zmniejszyły się one o 5,8% m/m, mimo oddziaływania pozytywnych efektów sezonowych – analizuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

W kierunku spadku cen oddziałuje obniżenie światowego popytu na wieprzowinę w I poł. br. przy jednoczesnej stopniowej odbudowie pogłowia trzody chlewnej w UE.

Redakcja AgroNews, fot.: pixabay
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here