Ceny produktów mlecznych nadal spadają

Na wtorkowej aukcji ceny produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii spadły. Najbardziej staniał ser Cheddar, pełne i odtłuszczone mleko w proszku. Indeks cen GDT pozostaje na najniższym poziomie od października 2016 r.

ceny produktów mlecznych, rolnictwo, portal rolny, mleko, ceny mleka, eksport mleka, wzrost cen mleka, ceny skupu mleka, produkcja mleka, GDT

– Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 916 pkt. wobec 928 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 4 września br. (spadek o 1,3%). To było nieznacznie powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Spadły ceny Cheddara i mleka w proszku

Największy spadek zanotowały ceny sera Cheddar (-3,5%), pełnego mleka w proszku (-1,8%), odtłuszczonego mleka w proszku (-1,1%), bezwodnego tłuszczu mlecznego (-0,6%), laktozy (-0,3%) oraz masła (-0,1%).

Wzrost odnotowały natomiast ceny kazeiny podpuszczkowej (+1,7%).

Maślanka w proszku oraz serwatka nie były oferowane na aukcji. Zwiększyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 39 143 ton wobec 38 811 ton (+0,9%).

Kolejna aukcja GDT odbędzie się 2 października.

Ceny produktów mlecznych. Spadki także w kolejnych miesiącach

Ekonomiści przewidują, że w najbliższych miesiącach ceny produktów mlecznych nadal będą spadać.

– Warto zauważyć, że od maja indeks zmniejszył się już o 14,0%. Zrealizował się tym samym nasz scenariusz, zgodnie z którym po przejściowym wzroście cen na początku br. związanym z niższą produkcją mleka w Nowej Zelandii z uwagi na suszę, ceny produktów mlecznych, w tym masła powrócą do trendu spadkowego. Jednocześnie oczekujemy, że światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do IV kw. 2019 r.– prognozuje Olipra.

oprac. Kamila Szałaj na podst. Credit Agricole, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − 4 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE